Při tomto oblíbeném sportu posílíte celé tělo i srdce!

 Zdraví 
21. června 2017 12:08 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Při bruslení zabírá více svalů než při cyklistice a asi stejně jako při běhu. Na rozdíl od běhu je ale jízda na kolečkových bruslích šetrnější ke kloubům. Shutterstock
Cyklostezky tradičně praskají ve švech, in-line bruslařů na nich rok od roku přibývá. Jízda na kolečkových bruslích už dávno není jen výsadou mladých. Dnes není výjimkou, když potkáte na in-linech i penzistu. Podle odborníků má bruslení na kolečkách srovnatelný vliv na kondici jako běh a cyklistika.

Hra svalů

Jízdou na kolečkových bruslích si kondici opravdu vylepšíte, při jízdě totiž zapojujete svalové skupiny všech částí těla! Nejvíce jsou zatěžovány svaly dolních končetin. Dobrou zprávou zejména pro ženy je velmi příznivý vliv na formování svalstva boků a hýždí. U trupu dochází k posílení zádových svalů, především vzpřimovačů páteře a trapézového svalu. Při aktivní práci paží dochází k rozvoji i těchto partií. Ve srovnání s cyklistikou zapojujete při in-line více svalových skupin, u běhu je využití svalů obdobné. Oproti běhu, šetří in-line bruslení kloubní aparát asi o 50 %, prvenství v pozitivním vlivu na kloubní aparát patří ale cyklistice.

Kalorický výdej

Kalorický výdej je přímo závislý na úsilí a intenzitě s jakou bruslíte. Pokud se při in-line bruslení pohybujete "vycházkovou" rychlostí asi 10 km/h, spálíte během této doby asi 350 kalorií (1 460 kJ). Pokud ale zvýšíte tempo na přibližně 16 km/h, tak spálíte už více než 600 kalorií (2 500 kJ).

Vliv in-line na kondici

Blahodárný efekt má in-line bruslení na kardiovaskulární (oběhový) a respirační (dýchací) systém a působí jako velmi účinná prevence civilizačních chorob. Kondiční forma in-line bruslení je silově-vytrvalostní aktivita, převážně aerobního charakteru, při kterém nároky organizmu na kyslík stačíme pokrýt v průběhu vlastní činnosti. Ve srovnání s cyklistikou je in-line o trošku intenzivnější. U obou činností si při jízdě z kopce můžeme na rozdíl od běhu odpočinout a tím je běh ze všech tří disciplín nejintenzivnější. U průměrně zdatného bruslaře by při středně rychlé jízdě mělo mít srdce ideální tepovou frekvenci 150 tepů za minutu.

Jaká jsou rizika?

Jako při každé aerobní aktivitě si i při bruslení můžete poranit některý z používaných svalů. Prevencí je řádné protažení a zahřátí svalů před jízdou a také pomalé navyšování zátěže. To platí především na začátku bruslařské sezony, kdy není tělo po zimě na větší zátěž připraveno, nebo v případě, že s bruslením teprve začínáte. Odborníci také doporučují střídat tradiční jízdu v předklonu s jízdou ve vzpřímeném postoji, zabráníte tak případné bolesti zad.

Snažíte-li se při kondičním bruslení o aerodynamický postoj s předklonem, dochází k zakřivení páteře, které se nazývá kyfóza, jež vede k nadměrnému stlačování plotének na jejich předním okraji. Bolesti zad při bruslení jsou varovným signálem a neměli byste je v žádném případě podceňovat! Podle doporučení lékařů je ideální kombinace in-line bruslení, plavání a cyklistiky.

Tip: Pokud chcete pozorovat pozitivní účinky bruslení na vaši kondici a celkové zdraví, je doporučené na brusle vyrazit alespoň na 3 hodiny týdně a tuto dobu rozdělit do dvou nebo tří tréninkových fází.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Skvělý asijský trik, díky kterému už nikdy rýži nerozvaříte

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda