Odstraňování chloupků. Nutnost nebo nebezpečí?

Právě podpaždí je citlivou oblastí s mnoha riziky.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. června 2017 18:41 / Shutterstock
  75   8
Odstraňování chloupků na těle je v posledních letech stále větší nutností. Zdaleka tak nečiní jen ženy, ale i muži. Jde o zdravý trend? Neskrývá se v tom nebezpečí pro naše zdraví? Čtěte dál.

Zatímco před třiceti lety ženy řešily odstranění chloupků v okolí plavek kvůli koupání a podpaždí a často i nohy nikoho netrápily, dnes je trend odstranit chloupky kompletně. Kdysi byla mužná hruď zarostlá, dnes má být hladká. Ochlupení se likviduje i na intimních partiích. Odborníci ale upozorňují, že to nemusí být vždycky výhoda.

Riziko poranění a alergie

Každý zásah na kůži s sebou nese riziko poranění. Zřetelné to je při použití žiletky, kdy vedle možnosti říznutí tu je i velká pravděpodobnost podráždění kůže. Navíc čím skrytější místo, tím snazší poranění či podráždění, protože kůže na takových místech bývá velmi jemná. U lidí, kteří mají tendenci k růstu kudrnatých chloupků navíc hrozí velké riziko zarůstání a tím k dalšímu vzniku potíží. Podobné problémy mohou vzniknout i při odstraňování chloupků voskem. Bez rizika nejsou ani laserové metody.

Šíření bakterií

Málo se mluví o tom, že chloupky mají na určitých místech svůj dobrý smysl. Představují jednak mechanickou ochranu, ale také tvoří bariéru pro přesun bakterií, což má svůj význam například v oblasti intimních partií. Studie prokázaly, že lidé bez chloupků jsou náchylnější k některým infekcím.

Pozor na znaménka

Při odstraňování chloupků jsou ohrožena také naše znaménka. A to buď mechanicky nebo působením laseru. Je známo, že poškození znaménka může být spouštěčem pro přeměnu takového znaménka na zhoubné, a proto bychom měli dobře uvážit, zda nám riziko za hladký vzhled stojí. Minimálně stojí za to zohlednit tento fakt při rozhodování kde všude a jakým způsobem budeme chloupky odstraňovat.

Rakovina prsu

Některé výzkumy dávaly do souvislosti odstranění chloupků v podpaždí se vznikem rakoviny prsu. Důvod je prostý. Pokud se na takto ošetřenou kůži nanese ještě chemický antiperspirant, uzavřou se potní žlázy, pot nemůže odtékat, chemické látky pronikají skrz kůži a drobná poranění a může dojít k rozvoji problémů. Obzvlášť problematické se jeví antiperspiranty s obsahem látek na bázi hliníku. Skutečnosti nejsou zcela prokázány. Rozhodnutí, jaké antiperspiranty používat, je pochopitelně na nás.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Renovace nábytku pomocí látek. Vytvořte originální dílo, které zaujme každou návštěvu

Bydlení

Posečená tráva je na zahradě hotový poklad. Rady a tipy, kde všude ji můžete využít

Zavřít reklamu