Odstraňování chloupků. Nutnost nebo nebezpečí?

 Zdraví 
17. června 2017 18:41 / Bronislava Silná
  8
📷
2 fotografie v galerii
Právě podpaždí je citlivou oblastí s mnoha riziky. Shutterstock
Odstraňování chloupků na těle je v posledních letech stále větší nutností. Zdaleka tak nečiní jen ženy, ale i muži. Jde o zdravý trend? Neskrývá se v tom nebezpečí pro naše zdraví? Čtěte dál.

Zatímco před třiceti lety ženy řešily odstranění chloupků v okolí plavek kvůli koupání a podpaždí a často i nohy nikoho netrápily, dnes je trend odstranit chloupky kompletně. Kdysi byla mužná hruď zarostlá, dnes má být hladká. Ochlupení se likviduje i na intimních partiích. Odborníci ale upozorňují, že to nemusí být vždycky výhoda.

Riziko poranění a alergie

Každý zásah na kůži s sebou nese riziko poranění. Zřetelné to je při použití žiletky, kdy vedle možnosti říznutí tu je i velká pravděpodobnost podráždění kůže. Navíc čím skrytější místo, tím snazší poranění či podráždění, protože kůže na takových místech bývá velmi jemná. U lidí, kteří mají tendenci k růstu kudrnatých chloupků navíc hrozí velké riziko zarůstání a tím k dalšímu vzniku potíží. Podobné problémy mohou vzniknout i při odstraňování chloupků voskem. Bez rizika nejsou ani laserové metody.

Šíření bakterií

Málo se mluví o tom, že chloupky mají na určitých místech svůj dobrý smysl. Představují jednak mechanickou ochranu, ale také tvoří bariéru pro přesun bakterií, což má svůj význam například v oblasti intimních partií. Studie prokázaly, že lidé bez chloupků jsou náchylnější k některým infekcím.

Pozor na znaménka

Při odstraňování chloupků jsou ohrožena také naše znaménka. A to buď mechanicky nebo působením laseru. Je známo, že poškození znaménka může být spouštěčem pro přeměnu takového znaménka na zhoubné, a proto bychom měli dobře uvážit, zda nám riziko za hladký vzhled stojí. Minimálně stojí za to zohlednit tento fakt při rozhodování kde všude a jakým způsobem budeme chloupky odstraňovat.

Rakovina prsu

Některé výzkumy dávaly do souvislosti odstranění chloupků v podpaždí se vznikem rakoviny prsu. Důvod je prostý. Pokud se na takto ošetřenou kůži nanese ještě chemický antiperspirant, uzavřou se potní žlázy, pot nemůže odtékat, chemické látky pronikají skrz kůži a drobná poranění a může dojít k rozvoji problémů. Obzvlášť problematické se jeví antiperspiranty s obsahem látek na bázi hliníku. Skutečnosti nejsou zcela prokázány. Rozhodnutí, jaké antiperspiranty používat, je pochopitelně na nás.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...