Vyhazujete citronovou kůru? Chyba! Máme pro vás skvělé tipy, jak ji můžete využít

 Ostatní 
16. června 2017 09:06 / Monika Thomsonová
  2
📷
8 fotografií v galerii
Citronová kůra do koše rozhodně nepatří Shutterstock
Citronová kůra do koše rozhodně nepatří. Přinášíme vám skvělé tipy, jak využít citronovou kůru pro vaše zdraví, krásu, chuť i domácnost!

Proč kůru nevyhazovat? Nejen citron je plný vitamínů, minerálů a jiných tělu prospěšných látek, ale i jeho kůra. Ta má dokonce 5 až 10krát více vitamínů než šťáva z tohoto ovoce. Citronová kůra je bohatá na vitamin C, vápník, vlákninu i draslík. Obsahuje také vonné prchavé esenciální oleje, které napomáhají uvolňovat krevní cévy. Tyto oleje mají silné protizánětlivé účinky, díky čemuž například zmírňují a potlačují bolest kloubů a nervů.

Pokud chcete používat kůru z citronu, měli byste myslet na jednu věc. Citrony, stejně jako jiné druhy citrusů, jsou chemicky ošetřovány. Proto je vhodné dbát na jejich kvalitu a původ. Ideálním řešením je používat citrony, které chemicky ošetřeny nejsou, například z vlastního skleníku či zahrady. V obchodech sáhněte spíše po bio kvalitě. V každém případě citronovou kůru před použitím vždy důkladně omyjte pod teplou a tekoucí vodou.

Citronová kůra je účinná při bolesti kloubů

Pokud vás trápí bolavé klouby, tento recept je přesně pro vás. Kůru ze dvou citronů nastrouhejte nebo nakrájejte na menší kousky. Pak ji nasypte do zavařovací sklenice a zalijte panenským olivovým olejem lisovaným za studena. Kůra musí být zcela ponořena. Sklenici pořádně uzavřete a nechte 2 týdny odstát.

Pro použití připraveného nálevu budete potřebovat kus látky nebo gázu. Namočte ji do oleje s výluhem z kůry, přiložte na bolavé místo a obalte igelitovým pytlíkem či fólií. Místo ještě omotejte šálou nebo ručníkem. Nejlépe je nechat obklad působit přes noc. Proceduru opakujte několik dní po sobě, aby byl účinek trvalejší.

Čaj z citronové kůry

Čaj s léčivými účinky si nemusíte připravit pouze z natrhaných bylinek. Příště vyzkoušejte čaj z citronové kůry. Potřebujete litr vody, kůru, šťávu z jednoho citronu a 4 polévkové lžíce medu. Do vroucí vody přidejte slupky, použít můžete i sušené. Chvíli povařte a nechte mírně ochladit. Následně přidejte citrónovou šťávu a med. Denně vypijte jeden až dva šálky.

Tento čaj má protizánětlivé účinky a posiluje imunitu. Je skvělou volbou v případě, že vás trápí plynatost či nadýmání. Čaj z citronové kůry také eliminuje zápach z úst a pomáhá rychlejšímu vylučování toxinů z těla.

Citronová kůra pro čistou a hebkou pokožku

Připravte si z citronové kůry skutečné účinný peeling. Můžete jej použít na celé tělo, ale perfektní je hlavně k odstranění suché pokožky na loktech a kolenou.

Slupky z citrónu důkladně usušte na teplém a vzdušném místě a následně semelte na jemný prášek. K dvěma lžícím prášku přidejte jednu lžíci třtinového cukru a trochu olivového oleje, dokud vám nevznikne hustší pasta. Peeling krouživými pohyby naneste na pleť či suchá místa na těle, nechte působit 12 minut a opláchněte vlažnou vodou. Pokožka zůstane svěží a jemná.

Rady pro gurmány i domácnost

Využívat citronovou kůru pouze při pečení sladkostí je velká škoda. Zkuste ji přidat do olivového oleje. Do jednoho litru oleje nasypte 8 polévkových lžic usušené a rozemleté kůry, uzavřete a nechte odstát dva týdny. Pak sceďte a uchovávejte v chladničce. Takto připravený olej můžete používat například k dochucování zeleninových salátů. Celé citrony můžete také zamrazit v mrazničce. Zmrzlé si je i se slupkou nastrouhejte do salátů, polévek, zmrzliny či nápojů pro osvěžující a lepší chuť.

Pokud používáte hnědý cukr a často se vám stává, že ztvrdne na kámen, zkuste do nádoby přidat citrónovou kůru. Ta by měla udržet cukr dostatečně vlhký na to, aby nezměnil svou konzistenci. Když se vám zdá, že vám po krájení cibule či česneku páchnou ruce, promněte si je citrónovou kůrou. Ta pokožku osvěží a pachy eliminuje.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum