Jak zlepšit stav plochých nohou

 Zdraví 
12. června 2017 13:59 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Přesně takhle noha vypadat nemá internet
Ploché nohy mnohým připadají jako nepodstatný, kosmetický problém. Ale jen do doby, než začnou různé další obtíže. Zlepšete si kvalitu života pomocí jednoduchých cviků i triků.

Jak vzniká plochá noha

Příčinou plochých nohou bývá nadváha či obezita, špatná obuv a také genetické dispozice. Potíž je i v tom, že v současnosti má noha málo příležitostí být naboso. Méně často dochází ke vzniku plochých noh po úrazu nebo vlivem přetěžování při sportu.

Projevy

Vůbec nejde o to, jak vypadá vaše chodidlo. Problémem je, že vás bolí nohy, že vám otékají lýtka, a dokonce můžete mít dost závažné problémy s páteří. Tělo totiž po dlouhou dobu kompenzuje nesprávné postavení nohy, ale od určitého momentu už další kompenzace není možná. Dojde k poškození jiných oblastí. Páteř začne bolet a jak známo od páteře vás může bolet ještě ledacos jiného.

Obuv

Nejméně šťastná obuv je ta na vysokých podpatcích. Správná obuv by měla být pohodlná a měla by mít tvar, který pomůže uchovat vyklenutí nohy. Jestliže už máte problémy, měli byste si nechat předepsat speciální ortopedické vložky. Jsou dokonce zařízení, kde jsou schopni vám přesně změřit vaši nohu a na místě vyrobit vložku, na kterou budete sice zpočátku nadávat, protože bude tlačit, ale ve skutečnosti bude stimulovat nohu, aby vše fungovalo správně.

Dopřejte nohám příležitost chůze bez bot. Využívejte k tomu kamínkové pláže, travnaté louky nebo doma na zahradě.

Jako přezůvky používejte ortopedické sandály a mějte tendenci je přidržovat na noze svíráním prstů. Tento pohyb můžete využívat i častěji během dne, třeba při práci na počítači.

Cvičení a další aktivity

Pokud jsou vaše ploché nohy zapříčiněné nadváhou, musíte okamžitě zhubnout. A začněte každopádně dělat cviky zaměřené na zpevnění klenby. Jedním z nich je přenášení váhy ze špiček na patu a zpět. Dalším cvikem je uchopení utěrky či ručníku a práce s nimi pomocí nohou. Můžete je rolovat, skládat, zvedat. Také si můžete sednout k papíru a tužkou kreslit obrázek.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí