Jak se chovají nebezpečné látky v našem těle? Šokující reakce chemikálií ze šamponů

 Zdraví 
10. června 2017 12:03 / Jitka Jahodová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Aldehydy, které jsou obsaženy i v šamponech, způsobují snížení BRCA2 proteinu v buňkách, což je oslabuje Shutterstock
Najdeme je v šamponech, které denně používáme, v alkoholických nápojích, ale i ve výfukových plynech z automobilů. Aldehydy.

Aldehydy jsou dlouhé roky spojovány se vznikem rakoviny. Nyní se přišlo na to, co všechno v našem těle způsobují a jak zvyšují riziko vzniku zákeřné choroby.

Vědci zjistili, že chemické látky, které se nacházejí v šamponech na vlasy nebo v alkoholu mohou způsobit rakovinu. Chemikálie, známé jako aldehydy, se vytvářejí v malém množství v lidském těle a nacházejí se i v prostředí, ve kterém se pohybujeme. Nadměrné vystavení aldehydům však způsobuje rakovinu, neboť potlačí schopnost buněk opravit DNA.

„Věděli jsme, že aldehydy se spojují s rakovinou, ale nevěděli jsme, že poškozují proteiny v buňkách, které jsou důležité pro prevenci poškození DNA, které způsobuje rakovinu," uvedl profesor Ashok Venkitaraman, hlavní autor studie z University of Cambridge.

Není však jisté, jak velké množství chemikálií vdechneme, jak dlouho přetrvávají ve vzduchu, jisté ale je, že se nacházejí všude kolem nás. Rakovina nosu a hrdla je např. spojená s formaldehydem, silně zapáchajícím plynem, který byl Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny klasifikován jako karcinogen skupiny 1, tedy prokázaný karcinogen pro člověka.

Studie, publikovaná v časopise Cell, použila geneticky upravené lidské buňky, aby výzkumníci určili, jak mohou aldehydy ze znečištěného prostředí a jiných zdrojů způsobit rakovinu. Vědci zjistili, že chemikálie rozkládají obranné mechanismy v normálních, zdravých buňkách, které napomáhají při poškození DNA. Profesor Venkitaraman vysvětlil, že tělo má dvě kopie genu BRCA2. Tento gen produkuje protein, který pomáhá při nápravě poškození DNA. Pokud toto poškození není opraveno, může se vyvinout do rakoviny.

Aldehydy způsobují snížení BRCA2 proteinu v buňkách, což je oslabuje. Ti, kteří mají v sobě chybný gen, jsou více vystaveni riziku vzniku rakoviny prsu, vaječníků, prostaty a slinivky.

Profesor Paul Pharoah z univerzity v Cambridge však uvedl, že tento fakt nemá "bezprostřední důsledky pro širokou veřejnost".

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město