Vyhněte se šedému zákalu. Příčiny vzniku a jak se můžeme chránit?

 Zdraví 
09. června 2017 08:44 / Bronislava Silná
  13
📷
3 fotografie v galerii
V rozvinuté podobě je čočka úplně šedá. Shutterstock
Šedý zákal je oční onemocnění, které postupně zhoršuje náš zrak a jediným řešením je pak operace. Lze vzniku šedého zákalu předejít? Dozvíte se v dalším textu.

Co vlastně je šedý zákal

Jde o pigmentové změny na čočce, které vedou k tomu, že se postupně stává pro světlo neprůchodná. Nemocný nejprve špatně zaostřuje i s brýlemi, později má pocit, že ho světlo víc a víc oslňuje a vidí jakoby přes mlhu. Odtud má nemoc svůj název. Neléčený šedý zákal vede ke slepotě. Naštěstí existuje řešení ve formě operace.

Operace

Při operaci dojde k odstranění čočky a jejímu nahrazení čočkou umělou. Pacient musí dodržovat poměrně dlouhou dobu přísný klidový režim, aby si nepřivodil komplikace. I později ale hrozí, že by si nějakým nevhodným úderem do oka mohl uvolnit novou čočku nainstalovanou do původního pouzdra. Taková situace by se projevila okamžitým oslepnutím na dané oko.

Důvody vzniku šedého zákalu

Je jich pochopitelně celá řada. Může se objevit jako přidružené onemocnění k zelenému zákalu, propukne následkem úrazu, po léčbě kortikosteroidy nebo má vrozené důvody, pokud matka v těhotenství prodělala nějakou infekční chorobu. Tyto okolnosti nemůžeme ovlivnit. Jsou ovšem důvody pro vznik šedého zákalu, které ovlivnit můžeme.

Jak se můžeme chránit

Možnost prevence spočívá v eliminaci důvodů vzniku, které máme ve svých rukách. Jde především o to, abychom dbali na ochranu před UV zářením. Pokud používáte sluneční brýle, ujistěte se, že jsou vybaveny UV filtry. V opačném případě, pokud jde jen o kus tmavého plastu, pak naopak vystavujete své oko větším dávkám záření a může se u vás šedý zákal rozvinout.

Rozhodně je vhodné přestat kouřit. Kuřáci, kteří kouří více než patnáct cigaret denně mají asi třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku šedého zákalu.

Problémem je také obezita a špatné stravovací návyky. Jestliže se vám podaří snížit váhu a orientovat se na zdravější stravu v podobě kvalitních bílkovin, zeleniny, ovoce a vlákniny, pak svému zdraví rozhodně prospějete. Šedý zákal se totiž rozvíjí podstatně rychleji u lidí s cukrovkou, a právě strava může nástup cukrovky druhého typu výrazně ovlivnit.

Nezanedbávejte pravidelné prohlídky u očního lékaře a pokud vnímáte zhoršení svého zraku, hned se objednejte. Můžete také vyloučit některá jiná, a třeba i závažnější onemocnění.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda