Co o vás prozradí barva očí?

 Zdraví 
07. června 2017 09:28 / Marie Popelková
  9
📷
5 fotografií v galerii
Podle očí lze určit celou řadu nemocí. Shutterstock
Oko je oknem do duše a dokáže o vás prozradit řadu věcí. Odborníci dokáží z vašich očí vyčíst i například to, zda máte nemocná játra, první příznaky cukrovky, infarktu, roztroušené sklerózy, ale i některých nádorů.

Metoda, která se diagnostikou podle očí zabývá, se nazývá irisdiagnostika. Nález na oku může ukazovat na jiné onemocnění, které se ještě ani neprojevilo. Chorob, které se jako první projeví změnou na oku, je celá řada. Obvykle jde o takzvaná systémová onemocnění, při kterých je postiženo více orgánů, včetně oka.

Nemoci lze z očí vyčíst díky různým barevným tečkám a skvrnkám. Specialista podle toho, kde jsou umístěny, jak jsou veliké a jakou mají baru, dokáže určit váš zdravotní stav.

Barva duhovky o vás lecos napoví

Zelená duhovka

Lidé se zelenýma očima mají sklon k astmatu, různým alergiím a k nervovým onemocněním. Jejich organismus je citlivý k alkoholu a omamným látkám.

Modrošedá duhovka

Lidé s modrošedýma očima mají sklon k zánětům sliznic, ekzémům, nachlazení, angínám, problémům s lymfatickým systémem.

Světle modrá duhovka

Na nositele prozrazuje sklon k revmatickým onemocněním, dně, ekzémům a k potížím s ledvinami. Jejich nervový systém je odolný vůči stresu a psychické zátěži. Jen tak něco je neporazí, v těžkých situacích se na ně lze spolehnout.

Hnědá duhovka

Máte-li hnědé oči, může se u vás objevit onemocnění krve, poruchy látkové výměny, artritida a revmatismus. Tito lidé jsou citliví, dokáží se vžít do situace ostatních. Potřebujete-li pomoc, obraťte se na ně.

Barevná duhovka

Obsahuje více barev, které se prolínají, a můžeme ji najít u modrých i hnědých očí. Kdo na svět kouká vícebarevnýma očima, má prý sklon k vážnějším nemocem, například k rakovině.

Co ještě oči dokáží odhalit?

Červené žilky na bělmu

Ukazují na problémy s krevním tlakem, potíže se zvýšenou lomivostí cév, sklon ke křečovým žilám, hemoroidům, krvácení z dásní, ale i na možnost alergií a migrén.

Žluté skvrnky v bělmu

Poukazují na přetížení jater, možnost žlučníkové koliky.
Pigmentové skvrny (žluté, červené, oranžové nebo černé tečky): Vznikají často jako reakce na jedy, těžké kovy, léky nebo drogy v našem organismu.

Vypoulené oči

Pokud se nejedná o čistě dědičný znak, jde většinou o důsledek onemocnění štítné žlázy.

Rozdílná barva očí

Pokud se změna barvy duhovky objeví pouze na jednom oku u dospělého člověka, obvykle se jedná o příznak onemocnění či úrazu. Příčinou může být krvácení do oka, cizí těleso v oku, zánět nebo některá vzácnáonemocnění a syndromy.

Pokleslé oční víčko

Kromě mozkové mrtvice může pokles způsobovat postupně rostoucí mozkový nádor nebo onemocnění myasthenia gravis, které se projevuje svalovou slabostí.

Změna velikosti zornic

Mohou být způsobené mozkovou mrtvicí, nádorem, výdutí mozkové cévy nebo se mohou objevovat při roztroušené skleróze.

Kruhy na rohovce

Barevný kruh, který se jeví jako kroužek obklopující zorničku, může být způsoben vzácným dědičným onemocněním. To se označuje jako Wilsonova choroba a vyznačuje se poruchou vylučování mědi z organismu.

Ztluštění očního víčka

Pokud nejsou víčka jednoduše oteklá, může jít o neurofibromatózu (genetické onemocnění, které způsobuje mnohočetné nádory, zasahující nervovousoustavu).

Tmavé kruhy pod očima

Neznačí jen únavu a nevyspání. Mohou také signalizovat, že člověk málo pije nebo mu ve stravě chybí důležité vitaminy, antioxidanty a železo. Bývají i příznakem potravinové alergie.

Váčky pod očima

Znamenají zadržování vody způsobené zánětem dutin, infekcí močového traktu, případně onemocněním ledvin.

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...