Dodržovat pitný režim je důležité. Ne vždy to však děláme správně

 Zdraví 
05. června 2017 15:15 / Bronislava Silná
  1   0
📷
3 fotografie v galerii
Nečekejte na žízeň, pijte pravidelně Shutterstock
Odborníci se shodují, že řada zdravotních obtíží je způsobena špatným pitným režimem. Jak tedy přijímat dostatek tekutin, obzvlášť v teplém počasí? Máme několik doporučení.

Pijte vodu. Ale jakou?

Základem našeho pitného režimu by měla být čistá voda. Rozhodně bez cukru a z větší části i bez bublinek. V našich zeměpisných šířkách si vzhledem k přísným hygienickým podmínkám můžeme dovolit pít vodu z vodovodu, případně vodu z prověřené studny.

Horší situace nastává u vod balených, které se jednoznačně doporučují na dovolených v exotičtější cizině. Tam jsou samozřejmě nutností, ale v našich podmínkách nemusí být jejich konzumace výhodou.

Obzvlášť, když necháte lahev s vodou v autě. Rozehřátá voda se může zamořit bakteriemi a vyvolat potíže. Balenou vodu skladujte v temnu a chladu. Podobný problém nás čeká i u vody z barelu v kanceláři. Celý objem by se měl spotřebovat do tří dnů.

Pokud máte problém s úplně čistou vodou, je řešením přidat citron, který vodu příjemně dochutí, dodá vitamín C, a ještě má řadu dalších zdravotních účinků na organismus.

Minerálky přiměřeně

Když pomineme skutečnost, že řada minerálních vod je slazených, měli bychom také uvažovat o tom, zda spolu s minerální vodou nepřijímáme příliš mnoho solí.

Určité množství je nutné a někdy dokonce přínosné, ale zajišťovat celý příjem tekutin pomocí minerálek znamená riziko vzniku ledvinových kamenů nebo v případě vysokého obsahu sodíku vede k zadržování vody a k problémům se srdcem a krevním oběhem celkově.

Rozhodně není problém si dát příležitostně dvě tři deci minerálky, případně používat určitou minerální vodu na radu lékaře. Ale neměli bychom jí vypít mnoho a bez znalosti, které látky obsahuje a jak v našem těle působí.

Ovoce a zelenina

Ovoce obsahuje poměrně značné množství tekutin, cukrů i vlákniny. Víme, že z hlediska hladiny cukru bychom to s konzumací ovoce neměli přehánět. Rozhodně je ale lepší jíst ovoce celé, nejen šťávy, které jsou zbaveny vlákniny.

V horkých měsících je proto ovoce dobrou variantou osvěžení. Hodně vody je například v jablkách a melounech. Nezapomínejme ani na zeleninu. Okurkový salát nebo šťavnatá rajčata nás také dokážou zásobit tekutinami.

Teplé nápoje a polévky

Výborné jsou meduňkové a mátové čaje. Někteří nedají dopustit i na čaj zelený, který ale může mít i močopudné účinky. V horku bychom se rozhodně neměli vyhýbat polévkám, protože přinášejí také potřebnou vodu a pokud jsou rozumně osoleny, tak doplňují i hladinu soli v našem těle, kterou ztrácíme pocením.

Pijte průběžně

Rozhodně se snažte pít průběžně po malých dávkách. Zejména starší a nemocní lidé by měli na tuto zásadu dbát. Nárazový příjem většího množství vody může být velmi nebezpečný, stejně jako delší období, kdy nepijeme vůbec.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu