Může vám olivový olej posloužit jako dobrá náhrada opalovacího krému?

 Zdraví 
02. června 2017 08:08 / Kateřina Kofroňová
  16   3
📷
1 fotografie v galerii
Olivový olej je velmi oblíbený v přírodní kosmetice. Shutterstock
Jestliže patříte mezi ty, kteří běžně prodávaným krémům na opalování moc nefandí, ať už kvůli jejich ceně nebo kvůli obsahu potenciálně rizikových látek, alergenů a zbytečné chemie, nejspíš jste už slyšeli o olivovém oleji. Možná se s ním v létě dokonce mažete, než jdete na sluníčko. Je to ale dobrá náhrada opalovacího krému?

Jak je to s ochranou proti UV

O tom, že každý potřebujeme jinou ochranu proti slunci dle fototypu kůže, již bylo napsáno mnoho článků. A právě u natírání olivovým olejem místo opalovacího krému je toto velmi důležité vědět. Jeho ochranný faktor se totiž pohybuje pouze kolem hodnoty 7,5, což stačí pouze pro jedince s fototypem č.4, a to pouze v tuzemsku. Těchto lidí je zhruba 8%. Předtím, než se rozhodnete používat olivový olej, si proto zjistěte svůj fototyp.

Na slunce jedině ráno nebo večer

Pokud budete svou kůži natírat pouze olivovým olejem, nevycházejte na přímé slunce mezi jedenáctou hodinou dopolední a čtvrtou hodinou odpolední. To sice platí obecně, ale v případě používání olivového oleje na to dbejte mnohem více.

I ráno a k večeru sluníčko opaluje, jen nesmíte požadovat bronzové opálení během prvního dne u moře. Tento režim dodržujte hlavně první dny pobytu. Uvědomte si, že čím rychleji se opálíte, nebo nedejbože spálíte, tím rychleji se oloupete a domů se vrátíte s nevzhlednými fleky. O tom, že je rychlé opalování přes poledne vysoce rizikové ani nemluvě.

Prospívá pokožce

Při opalování je nutné používat olivový olej lisovaný za studena, tedy vybírat pouze ten panenský. Vaše kůže při jeho používání bude vyživená do hloubky a celkově je mazání olivovým olejem velmi zdravé, zabraňuje vysoušení kůže a jejímu loupání. 

Opálení jako od moře

I v tuzemsku můžete získat opálení jako od moře. Když budete dodržovat výše uvedené postupy, nespálíte se a budete mít bronzovou barvu, jako byste trávili dovolenou na Jadranu. Navíc ti, co si tuto metodu oblíbili, tvrdí, že opálení díky olivovému oleji vydrží mnohem déle.

Kombinace opalovacího krému a oleje

Pokud vlastníte fototyp kůže, který je nižší, než požadovaný, nebo se chystáte na dovolenou do zahraničí, zejména na jih, olivový olej přesto přibalte. Používejte ho ale v kombinaci s opalovacím mlékem, který zabrání spálení vaší kůže a dostatečně vás ochrání před škodlivým zářením. Olivový olej dodá vašemu tělu hezčí barvu, která nevybledne chvíli po vašem návratu do rodné vlasti.

Lidí s fototypem nižším než čtyři je bohužel valná většina, a proto pokud jste jedním z nich, není pro vás pouze olivový olej dostatečnou ochranou. V Evropské unii jsou opalovací krémy podrobovány přísným testům, díky kterým v obchodě nenajdete žádné krémy, které obsahují škodlivé látky. A stejně tak i levné výrobky mohou testy splnit lépe, než kdejaký drahý krém z lékárny.

Pokud jste milovníci přírodní kosmetiky, určitě neděláte žádnou chybu, ale v případě vystavování těla slunci raději vybírejte krémy, které jsou na to určené a olivový olej používejte spíš jako doplněk.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu