Jak se zchladit v horkých dnech

 Ostatní 
29. května 2017 20:54 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Na jedné straně se těšíme ze slunce a teplého počasí, na druhé i tepla může být příliš. Shutterstock
Vedra vrcholí - jak je přežít a ochladit se?

Teploměr letí ke třicítce a po týdnech chladu najednou nevíte co dřív. Utírat pot z čela nebo strkat hlavu pod vodovod? Přitom ale stačí málo, a budete se cítit líp! Poradíme, jak přežít úmorný hic!

Víc vody

Že máte ve vedru hodně pít jste už slyšeli. Ale důležité také je, abyste pili pravidelně. Když má tělo dostatečný a pravidelný přísun vody, cítí se chladnější, lépe odolává horku. Proto byste měli každou hodinu vypít dvě až tři deci vody. Nemusí přitom být úplně čistá. Naopak když do ní přidáte lístky máty, nebo pár plátku citronu, limetky, pomeranče, nebo salátové okurky, osvěží vás ještě lépe.

Pokud to jen trochu půjde, namočte si vlasy. Teplotu těla rychle zredukujete tím, že si na deset vteřin necháte na zápěstí téct ledovou vodu. Skvělé je si natáhnout mokré tričko, ale to si opravdu můžete dovolit jen někde. Za bankovní přepážkou to úplně adekvátně vypadat nebude. Mírnější, ale přesto účinnou variantou je namočit si jen rukávy.
Vodu byste však měli u sebe mít i ve spreji. Buď si v lékárně pořiďte termální, která ještě navíc vyživuje a zklidňuje pleť, nebo si sežeňte obyčejný rozprašovač a do něj si natočte vodu z vodovodu. Aplikujte klidně na celé tělo, kdykoli budete mít chuť.

Pijte vlažný čaj

Když je takové horko, enormně stoupá spotřeba ledu, až mrazničky nestíhají. Podle lidové moudrosti je ale nejlepší si v letním parnu dávat neslazený hořký čaj - vlažný, nejsme sebevrazi. 

Dopřejte si lehká jídla

Ochlazení v horku přináší i vhodně volená strava. V horku se obecně radí vyhnout se tučným a těžkým jídlům a raději dát přednost svěžím chladným pokrmům, jako jsou zeleninové saláty, ovoce a naklíčené luštěniny. Pozor je třeba dávat na alkohol – v teple se alkohol rychle vstřebává a člověk se spíše opije. Alkohol by se podle lékařů neměl v horku používat ani jako prostředek na usnutí. Člověk pak sice usne, ale v noci se probudí a nemůže už spát.

Jez pálivé jídlo! Proč si myslíš, že jej v Indii a Číně jedí neustále?!

Pálivá jídla způsobí, že se ti zvýší krevní oběh a tím se celkově podpoří pocení a roztáhnou póry. Ty se tak začneš rychleji ochlazovat. Prostý trik znají v teplých oblastech už tisíce let.

Zvolte vhodnou obuv

Pokud vám je horko, volte odvětrané boty (s dírkami nebo jen sandály s řemínky). Pocit propocených nohou vám totiž na komfortu rozhodně nepřidá. Pokud vám v práci, naopak, příliš fouká na nohy, klidně se přezujte do celokožené alternativy. V zásadě však platí, že umělým materiálům byste se měli vyhýbat. Nejen pro váš osobní pocit, ale také případný zápach.

Vějíř není frajeřina

Že vějíře patří do předminulého století? Omyl! Opět se stávají módním hitem a navíc jsou praktické, hravě se vejdou do kabelky. Proud vzduchu vás zchladí, zároveň zrychlíte odpařování potu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...