První siamská dvojčata. Oba bratři se oženili a počali dohromady dvacet jedna dětí

 Ostatní 
29. února 2020 09:09 / Hana Jordánová
  0   0
📷
6 fotografií v galerii
Bratři Bunkerovi Archiv
Siamská dvojčata jsou dvojčata téhož pohlaví, která jsou srostlá ve stejných partiích těla. Ačkoliv se taková dvojčata vyskytla již dříve, název je odvozen od „siamských bratrů“ Enga a Čanga Bunkerových původem ze Siamu (dnešní Thajsko).

Srůst těl dvojčat se může vyskytnout v oblasti hlavy, dolní části zad nebo hrudníku. Kromě společného krevního oběhu v některých případech dvojčata navzájem sdílejí životně důležité funkce. Oddělení dvojčat musí být provedeno lékařským zákrokem, ty však bývají náročné a riziko úmrtí je často vysoké. Poprvé se podařilo siamská dvojčata úspěšně oddělit v roce 1952 v USA.

U nás se tento jev, díky včasným ultrazvukovým vyšetřením, už prakticky nevyskytuje. V rozvojových zemích nebo v zemích hluboké katolické víry je však interrupce za jakýchkoliv okolností nepřípustná, i přes vysoké riziko úmrtí postižených dětí nebo velké nebezpečí kritických komplikací v případě přežití. Někdy tak přijdou na svět děti, které v ten okamžik začínají svůj boj o přežití.

Jak dochází ke srůstu dvojčat

U jednovaječných dvojčat dochází k přirozenému rozdělení mezi 2. až 12. dnem od početí. Dvojčata mají společnou placentu a vyvíjejí se v jednom plodovém obalu. Pokud dojde k rozdělení později, neproběhne už úplně a zárodky zůstanou srostlé. V takovém případě obvykle dochází k samovolnému potratu nebo se pro něj rozhodne matka pomocí operačního zákroku. Je však známo mnoho případů, kdy byla srostlá dvojčata donošena a medicína se více či méně úspěšně pokusila o jejich oddělení a záchranu. O úspěších moderní medicíny si můžete přečíst zde.

Bratři Bunkerovi

Jak jsme již výše zmiňovali, siamská dvojčata byla pojmenována právě podle bratrů Changa a Enga Bunkerových (1811 – 1874), dvojčat srostlých v oblasti hrudníku. Ti přijeli roku 1829 do Evropy, aby mohli být operováni ve Francii. K operaci však kvůli velkému riziku nikdy nedošlo. Jelikož se siamská dvojčata rodí jen velmi sporadicky a v tehdejší době to byl nevídaný a šokující jev, stali se bratři nevídanou světovou senzací, procestovali Evropu i Ameriku a se svými výstupy šokujícími veřejnost vydělali jmění.

Velkou kuriozitou je fakt, že oba bratři se oženili a počali dohromady 21 dětí! Bratři Bunkerovi jsou považováni za nejslavnější siamská dvojčata v historii a za jednu ze tří rarit (vedle bílých slonů a siamských koček), které Thajsko dalo světu.

Každý případ siamských dvojčat bývá od začátku mediálně sledován a vzhledem k takovéto deformaci se jejich další život obvykle točí kolem veřejného vystupování jako způsobu obživy. V dalších zemích různých koutů světa se jich takto proslavilo ještě několik.

Siamská dvojčata najdeme i u nás

Několik případů siamských dvojčat mají i na Slovensku. V roce 2000 tam lékaři úspěšně oddělili sestry srostlé v oblasti pánevní kosti. V Čechách se narodila siamská dvojčata naposledy v roce 1986.

Je však velmi známý případ sester Růženy a Josefíny Blažkových z jižních Čech, žijících v letech 1878 – 1922, které byly srostlé také v oblasti pánve. Sestry se proslavily u nás i v zahraničí a jedna z nich se dokonce později stala matkou zdravého chlapce. Byly srostlé bokem v oblasti pánve. Sestry Blažkovy se se svým postižením smířily lépe, než by zřejmě po jejich narození kdo čekal. A co jim osud do vínku ubral po tělesné stránce, přidal jim na té duševní. Byly inteligentní a nadané.

Ze svého handicapu dokázaly udělat sestry Blažkovy přednost a brzy se staly nejslavnějšími českými siamskými dvojčaty své doby. V jedenácti letech se dostala děvčátka na stránky novin, a to i zahraničních. Začala také vystupovat ve varietních společnostech a cirkusech, kde hrála na housle a zpívala.

V době, kdy svět lačnil po senzacích, se tak siamská dvojčata stala brzy středem pozornosti agentů a obchodníků. Francie, hlavně Paříž, jim otevřela cestu do světa. Byla populárními doma i v zahraničí. Získala si také Ameriku. Vztah obou žen, ze kterého se nedalo odejít, ale nebyl vždy idylický. Jedno tělo skrývalo dvě duše a povahově byla každá jiná. A tak mezi nimi docházelo občas také k hádkám.

Ani Josefě a Růženě se nevyhnula láska. I když se nikdy nevdaly, z jednoho milostného vzplanutí se Růženě narodil v dubnu 1911 v pražském sanatoriu zdravý chlapec, který dostal jméno František. Kdo byl otcem, sestry nikdy neprozradily.

V roce 1921 vyjely na turné po Americe. Ale na jaře 1922, když byly v Chicagu, onemocněla Růžena zápalem plic a záhy zemřela. Asi hodinu po ní skonala i sestra Josefa.

Abigail a Brittany Henselovy

Dalším známým případem srostlých sourozenců jsou Abigail a Brittany, které se narodily v americké Minnesotě v roce 1990. Dívky jsou srostlé v jediném těle se dvěma hlavami. Vnitřní orgány mají ovšem každá svoje. Obě také mohou ovládat jen vlastní polovinu těla. A obě dívky podle svých slov žijí šťastně. Věnují se běžným koníčkům typickým pro děvčata svého věku, rády mají plavání nebo jízdu na kole. Rodičům děvčat bylo nabídnuto rozdělení, avšak odmítli jej pro jen velmi malou šanci, že se úspěšně povede.

Když se dvojčata v roce 1990 narodila, lékaři upozornili jejich matku, že nemusí přežít noc. Přesto ale přežila do dospělosti, jsou zdravá, bez srdečních vad či selhání orgánů.

Abby a Brittany mají společnou většinu orgánů od pasu dolů. Mají ale dvě srdce s jedním oběhovým systémem, čtyři plíce a dva žaludky. Dívky se narodily se třemi rameny, ale jedno bylo chirurgicky odstraněno. Abby kontroluje pravou stranu těla, zatímco Brittany řídí levou. Každá z dívek je ale prý úplně jiná. Abby je energická, tvrdohlavá, k snídani má ráda pomerančový džus, zatímco Brittany mléko. Podle listu Daily Mail jsou dvojčata úžasně koordinovaná při hře na klavír, užívají si bowling, volejbal, jízdu na kole nebo plavání.

Dívky se poprvé objevily v show Oprah Winfreyové, v roce 1996 byly na titulce časopisu Life, a když jim bylo 16, natočily dokumentární film Joined For Life (Spojeny pro život).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu