Nepříjemné nadýmání: Co ho způsobuje a jak se ho zbavit?

 Zdraví 
28. května 2017 11:45 / Bronislava Silná
  2
📷
1 fotografie v galerii
Nadýmání může trápit mladé i starší. Netrpte zbytečně. Shutterstock
Nadýmání má nepochybně mnoho příčin, takže není docela jednoduché se s ním vyrovnat. Přesto těchto několik rad může drtivé většině postižených pomoci.

Co způsobuje nadýmání

Velmi obecně se dá říct, že nadýmání je způsobováno rozkladem špatně strávené potravy ve střevech. Některé potraviny působí nadýmavě, například luštěniny a některá zelenina. Lidé, kteří je nejedí pravidelně pak po požití jedné porce mohou doslova trpět. Nadýmání bývá způsobováno osídlením střeva nevhodnými bakteriemi, kvasinkami či plísněmi. Na tomto faktu se většinou podepisuje nevhodná strava plná cukru a bílé mouky. Jindy se nafouklé břicho dostavuje v důsledku mírné alergie na určité potraviny. Něco nám „nedělá dobře“. Na vině může být i špatná funkce žlučníku či jater, případně jiné obtíže.

Jak se vyhnout nadýmání

Pokud problémem trpíte, zkuste si na začátek naordinovat několik dní s velmi omezeným příjmem potravy. Pijte dostatek neslazených a nealkoholických tekutin. Dopřejte si bylinkové čaje. Výborná je máta. Můžete využít i čaje proti nadýmání jako je fenyklový či kmínový. V průběhu počátku léčby jezte jen lehká jídla maximálně třikrát denně a v opravdu malých dávkách. Zcela vylučte cukr a pšeničnou mouku. Budete tedy několik dní vlastně hladovět, ale zjistíte, zda vaše potíže souvisí se stravou. Ve většině případů opravdu ustoupí, aniž byste museli polykat nějaké tablety.

Stravovací režim

Po tomto úvodním období zkuste zvýšit příjem potravy tak, abyste neměli hlad, ale stále se držte zásady žádný cukr, žádná pšenice a jídlo jen třikrát denně. Nepijte alkohol. Alkohol totiž může negativně ovlivňovat střevní mikroflóru, což se vám pak vymstí a způsobí problémy. V případě, že i v tomto případě udržíte své obtíže na uzdě, našli jste pravděpodobnou příčinu. Pokud se obtíže nezmírnily, budete muset zkoušet vždy několik dní vynechat určitou potravinu, kterou konzumujete ve větším množství a sledovat, jestli se projeví její nepřítomnost pozitivně na vašem zažívání.

Další podpora léčby

Už bylo naznačeno, že proti nadýmání pomáhá pití čajů na lepší zažívání. Máta, heřmánek, ale i pelyněk, ostropestřec a samozřejmě fenykl a kmín – to využívejte pravidelně. Pro zlepšení stavu střevní mikroflóry se hodí konzumovat jogurty s živou kulturou bakterií. Případně si kupte mléčné bakterie v lékárně. Většině nemocných ubližuje přejídání a příliš častá strava a uzobávání pokrmů. Náš trávicí systém si potřebuje někdy odpočinout. Někomu zabírají léky proti nadýmání, ale neměl by to být cílový stav, jen řešení akutních obtíží. V případě hodně velkých obtíží může pomoci i střevní dezinfekce, kterou používáme při průjmu. Pozor na to, že se takové tablety nedají brát déle naž několik dní. Opět jde o vyřešení akutního problému a následně musíte udržet stav na uzdě pomocí vhodné stravy a pití bylinek. Nezapomeňte na přiměřený pohyb, který nemocným opravdu pomáhá.

Pokud ani dodržování stravovacího a pitného režimu nepomůže, je vhodné navštívit lékaře a požádat o vyšetření žlučníku a jater.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Černý kašel a atypické zápaly plic trhají rekordy: Jak s nimi lékaři bojují a co nás podle odborníků...

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda