Fazolový zázrak pomůže kloubům, zlepší imunitu a zažene i deprese

 Zdraví 
27. května 2017 11:27 / Marie Popelková
  1
📷
3 fotografie v galerii
Fazolové lusky jsou mnohými neprávem zatracovány. Dají se upravit velmi chutně a hlavně mají výrazně pozitivní vliv na naše zdraví. Shutterstock
Zelené fazolové lusky spousta lidí nesnáší už od doby, kdy se byli nuceni stravovat ve školních jídelnách. Jenže tato potravina je hotová vitamínová bomba. Dokáže rozpohybovat vaše tělo, regulovat cukr v krvi, zlepšuje vzhled pleti, posiluje imunitu a umí i zatočit se špatnou náladou a depresí!

Zelené fazolky jsou doslova nadupané vitamíny a minerály. Mají nízkou kalorickou hodnotu a obsahují vlákninu, vitamíny K, A, C a hlavně mangan. Například jeden šálek zelených lusků obsahuje jen asi 37 kalorií, ale naopak 4 g vlákniny. I proto je tato potravina vhodná při redukčních dietách a oblíbili si ji i lidé s takzvaným líným střevem.

Vitamin K

Zelené fazolové lusky obsahují vitamín K, který napomáhá regeneraci a hojení ran. Prospívá také kloubům a kostem, protože se díky němu dobře vstřebává vápník.

Vitamin A

Vitamín A je známý hlavně svým vynikajícím účinkem na zrak. Tento antioxidant napomáhá snížit cholesterol v krvi. Působí preventivně před vznikem rakoviny, podporuje léčbu při rozedmě plic, různých dýchacích a kožních potížích (stařecké skvrny, akné, vyrážky), působí proti unaveným očím, na správnou funkci zvláště pohlavních sliznic, ale také dýchacího, zažívacího a močového traktu. Ovlivňuje i tvorbu spermií, vajíček či správný vývoj plodu.

Vitamin C

Vysoký obsah vitaminu C se tělu hodí hlavně ve chvíli, kdy je oslabené a hrozí mu časté nákazy. Jeho antioxidační vlastnosti zlepšují imunitní systém a také snižují cholesterol v krvi.

Mangan

Zelené fazolky jsou bohatým zdrojem manganu, který je úspěšným bojovníkem proti premenstruačnímu syndromu, špatné náladě a depresím. Napomáhá tělu lépe vstřebávat vitamín B a E nebo hořčík.

Zelené fazolky mají i příznivý účinek při vodnatelnosti (srdeční, ledvinové i v těhotenství) a diabetu. Při těchto obtížích je dobré popíjet čaj z čerstvých lusků. Ten má totiž účinek, i když slabý, jako inzulin. Fazole jsou také dobrým pomocníkem při tvorbě červených krvinek a pomáhají rovněž snižovat krevní tlak.

Pokud zkombinujete zelené fazolky s celozrnnými obilninami, získáte podle výživových poradců pokrm, který dokáže nahradit i maso.

Jak zelené fazolky zpracovat

Nejlepší je zpracovat zelené fazolové lusky co nejdříve po utržení nebo zakoupení, protože nevydrží moc dlouho. Aby si zachovaly svěží zelenou barvu, spařte je před úpravou osolenou vodou a poté je prudce zchlaďte ledovou vodou. Pokud se je rozhodnete nakládat nakyselo, nepoužívejte ocet, ale citronovou šťávu.

Pozor na šťavelany

I když mají zelené fazolové lusky mnoho pozitivních účinků na zdraví, na pozoru by se při jejich konzumaci měli mít lidé trpící ledvinovými kameny. Fazolky totiž obsahují šťavelany, které se trochu pletou do vstřebávání vápníku, který se potom může usazovat v ledvinách a projevit se kameny nebo pískem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Aniston ukázala perfektní postavu v bikinách a prozradila, že drží dietu 16/8

Styl

Tasemnice liščí představuje pro člověka reálná rizika. Hlavně pro lidi, kteří konzumují neošetřené...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti