Největší nebezpečí pro naše děti, která vypadají neškodně

 Děti 
01. června 2017 11:07 / Bronislava Silná
  1
📷
1 fotografie v galerii
Vypadají šťastně. Jsou šťastné doopravdy? Shutterstock
Na děti číhá celá řada rizik. Nemoci, úrazy vypadají fatálně, ale zdaleka největší počet dětí postihne špatná výchova v rodině a špatné vzory.

Obezita

Odborníci varují, že přibývá stále více obézních dětí. Mnohé školní kuchyně se snaží vařit zdravě a kvalitně, zavádějí se restrikce v prodeji sladkostí a dalších nevhodných potravin ve školách, ale vše je marné. Děti jsou z domova zvyklé na nezdravý způsob stravování. Mnozí rodiče navíc dají dítěti peníze na nákup svačiny a dítě si koupí to, co mu chutná, co vidělo v reklamě či co si kupují spolužáci. Výsledky jsou vidět. Řešením je změna jídelníčku doma. Rodiče by si neměli dovolit pohrdlivě hovořit o zelenině, o polévkách a dalších pokrmech.

Závislosti

Závislost na sladkém a nezdravých průmyslových pokrmech již byla zmíněna v předchozím odstavci. Nejsou to však jediné závislosti, které dětem hrozí. Dnešní děti jsou závislé také na televizi, internetu, sociálních sítích, konzumaci hudby, počítačových hrách a dalších „výdobytcích“ současné společnosti. Stejně jako lidé závislí na drogách, tyto děti ztrácejí smysl pro realitu a nedokážou se zabavit jinak, než s počítačem. Absentuje závislost na čtení, protože jde o příliš náročnou činnost, kterou dítě zmasírované moderní technologií už nezvládne.

Nuda

Mnoho dětí se za všech okolností nudí. Potřebují neustálou akci. Vázne schopnost být sám se sebou. Vázne schopnost být s druhými a vytvářet společnou zábavu, hrát si bez technologií. Chybí fantazie a kreativita. Ztrácí se smysl života.

Řešení

Nejčastějším důvodem jsou rodiče, kteří mají příliš mnoho práce a nenápadně přesunuli své dítě k televizi, počítačovým hrám a internetu. Jediná šance je odložit seznámení dítěte s moderními technologiemi až na dobu, kdy bude mít dobré návyky ohledně trávení volného času. Dítě by se mělo od nejútlejšího věku seznamovat s knihami, hrami, stavebnicemi. Mělo by kreslit, zpívat, sportovat. Rodiče by měli zjistit nadání dítěte a cíleně ho v jeho talentu podporovat. Razantně odmítat pokusy učitelů zařazovat výuku na tabletech už do školky či na první stupeň základní školy. A hlavně by měli rodiče trávit se svým dítětem maximum času. Pokud je doma televize, mělo by dítě sledovat zpočátku jen večerníček. Později třeba i jiné vhodné pořady. Vždy ale podle výběru rodičů a úměrně svým schopnostem.

Školní dítě by mělo mít v týdnu pestrý program. Vedle různých specializovaných kroužků je dobré dítě přihlásit do skautu či do jiné aktivity, která rozvíjí fyzickou i duševní stránku osobnosti. Večer a o víkendech je potom dobré mít příjemný společný program – společné čtení knížek, společenské hry, návštěvy příbuzných a známých, sport, kulturu, ale také vytváření vlastních kulturních a sportovních akcí pro vlastní děti, příbuzné a děti ze sousedství.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...