Zapomeňte na to, co jste slyšeli. Známé koření má zřejmě nulové léčivé účinky

 Zdraví 
12. června 2017 10:13 / Jitka Jahodová
  17
📷
6 fotografií v galerii
Ať tak či onak, kurkuma dodá vašemu pokrmu výtečnou chuť i barvu Shutterstock
Žluté indické koření, které se využívalo po tisíce let, ještě před příchodem moderní medicíny pro své protizánětlivé a protirakovinné účinky. Tak jsme dosud znali kurkumu, vychvalovanou do nebes a porovnávanou s účinky klasických léků.

Indové jsou o tom stále přesvědčeni a dodnes kurkumu aplikují na rány či po bodnutí hmyzem. Někteří lékaři ji dokonce předepisují na urologické nemoci, infekce, které způsobili červi či dokonce jako podpůrnou léčbu rakoviny. Zdá se, že toto indické koření by mělo být součástí domácí lékárničky každé domácnosti. Nebo snad ne?

Vědci zase až tak nadšeni nejsou. Kurkumě se připisují léčivé vlastnosti především díky obsažené látce s názvem kurkumin. I když existují tisíce vědeckých dokumentů a stovka klinických studií, kurkumin nelze podle nich přirovnat k léčebnému prostředku.

Nejnovější výzkum prokázal, že kurkumin je nestabilní, biologicky neaktivní látka, a proto je velmi nepravděpodobné, že by dokázala  léčit. Důvodem tohoto tvrzení jsou její chemické vlastnosti.

Podle některých vědců se většina léků testuje na základě jejich schopnosti interakce s určitými proteiny. Ukázalo se, že chemické složení kurkumy způsobuje, že s proteiny nereaguje a výsledky jsou výrazně zkreslené.

Michael Walters z University of Minnesota v Minneapolis tvrdí, že co se týká kurkuminu jde jen o falešnou pohádku. Upozorňuje, že kurkumin spadá do kategorie sloučenin, o nichž je známo, že vedou k falešným výsledkům testů. Na základě posledních výzkumů bylo nejméně 15 studií o kurkuminu staženo z vědecké literatury a desítky dalších bylo opraveno.

Přesto se většina lidí nedá přesvědčit. Například účinky, které se připisují kurkumě na bolest v krku, by mohly být pouhé placebo. "Pokud pijete horký, uklidňující nápoj, jde spíše o podporu léčby samotným nápojem, ne o přímý účinek kurkumy," tvrdí vědci.

Vědci se shodují na jednom. Je velmi nepravděpodobné, že extrakty kurkuminu nebo kurkumy mají příznivé účinky, ale považovat je za něco špatného, ​​se také nedá.

Lidé prostě v její léčivé účinky věří, i když se zdá, že opěvovaná kurkuma má stejné léčivé účinky jako třeba prášek z rohu nosorožce. Tedy nulové!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Třiapadesátiletá topmodelka Helena Christensen ukázala nádhernou postavu jen v průsvitném krajkovém prádle

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte