Potřebujete zhubnout a jste diabetici? Jezte rostlinu budoucnosti topinambur.

 Zdraví 
10. června 2017 14:00 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Topinambur krásně vypadá. Jeho hlízy jsou k jídlu Shutterstock
Patrně jen málokdo zná topinambur, který k nám byl přivezen z Ameriky jako kdysi brambory. Jedná se velmi zdravou plodinu s širokým využitím.

Topinambur ve stravě

Topinambur má velmi příznivé složení z dietního hlediska. Jeho hlavní zásobní látkou je totiž inulin, který nevyvolává inzulinovou odpověď organismu, a proto se topinambury používají hlavně ve stravě pro diabetiky, pro osoby, které potřebují zhubnout, jsou oslabené nemocí nebo mají podrážděnou slinivku. Topinambur není přímo léčivý, ale jeho složení je tak výhodné, že jeho konzumace je vysloveně prospěšná. V minulosti se z něho vyrábělo i sladidlo pro diabetiky.

Jak upravovat

Topinambur je všestranně využitelný. Člověk využije k jídlu hlavně hlízy. Nať se dá používat jako krmivo pro zvířata. Hlízy se dají konzumovat uvařené i za studena. Můžeme je použít třeba k přípravě bramboráků. Buď je udělat jen z topinamburu, nebo v kombinaci s bramborami. Protože je inzulin zpracováván až v tlustém střevě, reagují někteří lidé na konzumaci plynatostí a průjmem. Je proto vhodné dávku opatrně vyzkoušet.

Mnoho lidí si nemůže vynachválit syrový nastrouhaný topinambur, který se přidá do salátu či polévky. Je křupavý a chutný.

Kde získat

Občas se objeví v supermarketech, ale spíš výjimečně. V průmyslovém zemědělství ho totiž nechtějí v současnosti moc pěstovat. Při vybírání se málokdy podaří vybrat všechny hlízy a ty pak zamořují pole. Vhodný je k pěstování na zahrádce. Pokud mu věnujete oddělený záhonek, bude tam přebývat i několik let. Hlízy sklízejte přímo ze země. Hůř se uchovávají, protože mají tenkou slupku.

Další využití

Rostlina dorůstá značné výše a dá se proto využít jako větrolam, jako prostor pro úkryt drobných živočichů před dravci, jako hmota na výrobu mulče, jako krmivo pro zvířata. Hmota, která narůstá, uskladňuje uhlík a dá se také využít jako palivo, podobně jako třeba kukuřice.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Olga Lounová se raduje z narození dcery. Z placenty si dokonce nechala zhotovit několik produktů

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte