Jak rozpoznat mononukleózu od angíny

 Zdraví 
15. června 2017 08:30 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
EB virus je nádherný, ale pořádně s námi zatočí. Shutterstock
Často se stává, že ani školený lékař nemusí hned poznat, že nemáte obyčejnou angínu, ale mononukleózu. Na co si můžete dát sami pozor a jak poznat druh nemoci? Čtěte další informace.

Co je mononukleóza

Jde o infekční virové onemocnění způsobené EB viry. Zvětšuje se počet bílých krvinek, mononukleárů a podle této skutečnosti dostala nemoc své jméno. K přenosu dochází při kontaktu s nemocným, například při líbání, ale také kapénkovou nákazou či používáním stejného nádobí. Nemoc není prudce infekční. Nakazí se zhruba 5 % osob, které přijdou s nemocným do kontaktu. Pokud jste nemoc již prodělali, měli byste být imunní. Očkování zatím neexistuje.

Jak se nemoc projevuje

Projevy jsou značně rozmanité a mohou se vyskytovat samostatně, ale také v kombinacích. Především se objeví velká únava. Zvětší se uzliny v oblasti krku, čelistí, podpaždí nebo třísel. Objeví se vysoká horečka, nebo jen pocit zvýšené teploty. Často otékají mandle, a proto bývá nemoc zaměněna s angínou. Mohou se zvětšit játra a slezina. Občas se objeví i vyrážka v podobě červených flíčků.

Jak odlišit od angíny

Angína někdy mononukleózu doprovází, a proto nebývá rozlišení snadné. Asi nejtypičtější je druh únavy, která bude jiná než obvykle při nemoci a hlavně dlouhotrvající. A pak také projevy různých nezvyklých příznaků, které jste do té doby při angíně nikdy neměli. Nebojte se svěřit s podezřením lékaři.

Prokázání nemoci

Nemoc se dá bezpečně zjistit rozborem krve, kdy se vyšetřují jednak výše zmíněné bílé krvinky, ale hlavně protilátky proti EB viru. Pak je diagnóza jasná a může se nasadit vhodná léčba.

Léčba

Mononukleóza není nemoc, která vyžaduje složitou léčbu, ale je třeba, aby nemocný byl pod dohledem lékaře a prováděly se pravidelně kontroly. Důležité jsou zejména jaterní testy, aby se vyloučilo poškození jater. K tomu je zaměřen i režim, který je přísně klidový s dodržováním jaterní diety. I když se v posledních letech od extrémních forem diety upouští, přesto zjednodušeně platí, že se nemá pít žádný alkohol, nejíst tučná a smažená jídla. Nejíst sladké a další nezdravé produkty. Vyvarovat se průmyslově upravených potravin.

Nemocný má mít klid, nesportovat. Léčba je značně individuální. Někdy může trvat omezení v jídle a pohybu až půl roku. Jindy je po měsíci člověk zcela fit. U někoho dokonce infekce proběhne skrytě a postižený o ní ani neví. O to důležitější jsou lékařské kontroly, neboť nemůžete tušit, jak právě u vás nemoc probíhá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Dům a zahrada

Kreativní a praktické. Jak dodat interiéru originální vzhled pomocí polykarbonátových desek a plexiskla?