Jak rozpoznat mononukleózu od angíny

 Zdraví 
15. června 2017 08:30 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
EB virus je nádherný, ale pořádně s námi zatočí. Shutterstock
Často se stává, že ani školený lékař nemusí hned poznat, že nemáte obyčejnou angínu, ale mononukleózu. Na co si můžete dát sami pozor a jak poznat druh nemoci? Čtěte další informace.

Co je mononukleóza

Jde o infekční virové onemocnění způsobené EB viry. Zvětšuje se počet bílých krvinek, mononukleárů a podle této skutečnosti dostala nemoc své jméno. K přenosu dochází při kontaktu s nemocným, například při líbání, ale také kapénkovou nákazou či používáním stejného nádobí. Nemoc není prudce infekční. Nakazí se zhruba 5 % osob, které přijdou s nemocným do kontaktu. Pokud jste nemoc již prodělali, měli byste být imunní. Očkování zatím neexistuje.

Jak se nemoc projevuje

Projevy jsou značně rozmanité a mohou se vyskytovat samostatně, ale také v kombinacích. Především se objeví velká únava. Zvětší se uzliny v oblasti krku, čelistí, podpaždí nebo třísel. Objeví se vysoká horečka, nebo jen pocit zvýšené teploty. Často otékají mandle, a proto bývá nemoc zaměněna s angínou. Mohou se zvětšit játra a slezina. Občas se objeví i vyrážka v podobě červených flíčků.

Jak odlišit od angíny

Angína někdy mononukleózu doprovází, a proto nebývá rozlišení snadné. Asi nejtypičtější je druh únavy, která bude jiná než obvykle při nemoci a hlavně dlouhotrvající. A pak také projevy různých nezvyklých příznaků, které jste do té doby při angíně nikdy neměli. Nebojte se svěřit s podezřením lékaři.

Prokázání nemoci

Nemoc se dá bezpečně zjistit rozborem krve, kdy se vyšetřují jednak výše zmíněné bílé krvinky, ale hlavně protilátky proti EB viru. Pak je diagnóza jasná a může se nasadit vhodná léčba.

Léčba

Mononukleóza není nemoc, která vyžaduje složitou léčbu, ale je třeba, aby nemocný byl pod dohledem lékaře a prováděly se pravidelně kontroly. Důležité jsou zejména jaterní testy, aby se vyloučilo poškození jater. K tomu je zaměřen i režim, který je přísně klidový s dodržováním jaterní diety. I když se v posledních letech od extrémních forem diety upouští, přesto zjednodušeně platí, že se nemá pít žádný alkohol, nejíst tučná a smažená jídla. Nejíst sladké a další nezdravé produkty. Vyvarovat se průmyslově upravených potravin.

Nemocný má mít klid, nesportovat. Léčba je značně individuální. Někdy může trvat omezení v jídle a pohybu až půl roku. Jindy je po měsíci člověk zcela fit. U někoho dokonce infekce proběhne skrytě a postižený o ní ani neví. O to důležitější jsou lékařské kontroly, neboť nemůžete tušit, jak právě u vás nemoc probíhá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný