Zatočte s klíšťaty jednou provždy! Vyrobte si proti nim účinnou zbraň
Klíště žije v travnatých porostech smíšených lesů, vyskytuje se na loukách, v zahradách i městských parcích, takže přinést si ho můžete prakticky z každé procházky. Proti klíšťatům je nutné se bránit a prevence je zde opravdu na místě.
Bohužel repelenty, které se dají koupit v obchodech, už nejsou natolik účinné a klíšťata proti nim začínají být čím dál odolnější. Mnoha lidem je stříkání chemických látek po těle nepříjemné. Kromě toho by chtěli najít alternativu, která by namísto syntetických látek obsahovala výhradně přírodní látky. Takové repelenty by neškodily ani našemu zdraví, ani životnímu prostředí.
Mladí vědci prozkoumali 13 éterických olejů a dva konkrétní druhy klíšťat - Dermacentor a Haemaphysalis. Zjistili, že přírodní silice jako fenykl, muškátový ořech či anýz mají až čtyřikrát vyšší repelentní účinek než samotné repelenty proti rodu Dermacentor. Fenykl a muškátový ořech měly třikrát vyšší repelentní účinek Proti rodu Haemaphysalis se nejvíce osvědčil muškátový ořech, ale i silice ze zázvoru a bergamotu.
Co ještě pomáhá?
Jde o to, že vůně některých esenciálních olejů je pro klíšťata velmi nepříjemná. Klíšťata mají velmi dobře vyvinuté čichové vnímání a některá aroma pro ně mohou být až toxická. Předtím, než půjdete do přírody, si dejte do dlaní malé množství esenciálního oleje, rozetřete ho po povrchu válečku, kterým se odstraňují nečistoty z oblečení a můžete jím přetřít okraje nohavic, rukávů a dekoltu. Z klasických esenciálních olejů dobře odpuzují klíšťata zejména eukalyptový, mátový i levandulový olej, které klíšťata nemohou ani vystát. Účinný je i citrónový esenciální olej a olej vyrobený z citrónové trávy.
Éterické oleje jsou tak dobrou alternativou k chemickým repelentům.