Obyčejná pochutina, která dobyla celý svět: Hořčice dokáže každé jídlo povýšit na kulinářský zážitek
Horčice patří mezi nejstarší a nejoblíbenější pochutiny. Připravuje se ze semínek různých zástupců čeledi brukvovitých. Podle použitých semínek známe hořčici bílou (žlutou) - Sinapis alba, černou - Brassica nigra nebo hnědou - Brassica juncea.
Při sklizni se sklízejí jen malá kulatá semena převážně hnědé hořčice z důvodu snadnější sklizně. Z jemnější bílé se pak vyrábí naše chuťově méně výrazná plnotučná hořčice. Semena hořčice černé mají ostřejší a štiplavější chuť a používají se k výrobě hořčic francouzského typu, například dijonské. Nejostřejší je hořčice sareptská, která se pěstuje v Indii, Číně a střední Asii a dělají se z ní orientální hořčice.
Hořčičná semínka obsahují až 35 procent oleje, který se většinou ještě před přípravou hořčice odstraňuje. Platí totiž, že čím méně oleje zůstane, tím déle hořčice vydrží a výsledná pasta bude chuťově výraznější.
Za chuť může chemická reakce
Typickou ostrou chuť hořčice získá až v důsledku chemické reakce, která proběhne po přidání tekutiny k rozdrceným semenům. Drtí se na velice hrubo i na nejjemnější krém. Přidává se obyčejná voda, ale i ocet, víno, pivo, různé ovocné mošty i šampaňské. Následně se ochucuje nejrůznějším kořením a bylinkami. Třeba chilli, kurkumou, estragonem, drceným pepřem nebo česnekem.
Druhy hořčic
Plnotučná hořčice patří u nás mezi nejoblíbenější. Je jemně mletá, bez hrubých částic. Nepřibarvená má šedožlutou barvu a přibarvená jasně žlutohnědou.
Dijonská hořčice byla poprvé vyrobena ve městě Dijon. Tvoři ji jemně namletá hnědá hořčičná semena, která nebyla zbavena oleje. Má pikantnější chuť. Je ostře ovocná díky přimíchání moštu z nezralých hroznů.
Kremžská hořčice má palčivou chuť, kterou jí dodávají nahrubo namletá semena hořčice černé a typickou nasládlou chuť má díky cukru. Toho musí být nejméně 16 % (v plnotučné hořčici je pouze 5 %).
Moutarde au poivre vert je francouzská hořčice s aromatickým zeleným pepřem a bílým vínem.
Estragonová hořčice vděčí za svou barvu a chuť čerstvým lístkům estragonu.
Starobavorská hořčice je díky přidanému křenu příjemně ostrá a díky jalovci jemně kořenitá.
Moutarde brune je vyrobena z černé hořčice doplněné směsí bylinek.
Existují ale i další speciální hořčice, mezi které patři nejrůznější ochucené varianty, jako jsou třeba pálivé i méně pálivé hořčice se zeleným pepřem, grilovací hořčice s kečupem, francouzské s provensálským kořením, hořčice ochucené koňakem, burgundským lanýžem nebo černým rybízem. Klidně si ale můžete vyrobit doma i vlastní hořčici. Návod, jak na to, najdete v našem článku zde.
Jak hořčici skladovat a užívat
Pokud máte hořčičná semena, uchovávejte je v uzavřených nádobách na chladném a suchém místě. Hotovou kupovanou hořčici pak nejlépe uchovávejte v chladničce v dobře uzavřených sklenicích.
Hotovou ostrou hořčici je nejvhodnější přidávat do různých omáček, k pečenému masu, do majonéz a salátových zálivek. Hotová jemná hořčice se hodí spíše k rybám (zvláště k lososům). Hořčici přidávejte vždy až na konci tepelné úpravy a pokrm s ní jen lehce prohřejte.