Superpotraviny, které vás v době viróz postaví na nohy

 Zdraví 
30. října 2018 10:31 / Martina Langová
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Smoothie a koktejly ze zdravých surovin umí postavit na nohy Depositphotos
Obsahují velké množství potřebných živin. Jsou bohaté na vitaminy, minerály i antioxidanty. Chutnají, léčí a dělají našemu tělu opravdu dobře. Navíc povzbuzují imunitní systém a starají se o naše zdraví.

Ochutnejte je a věřte, že nebudete litovat. Možná se stanou i vaší stálou součástí jídelníčku. Teď na podzim se musíme nadopovat vitaminy, abychom byli přes chladné období roku zdraví. Tyto potraviny nám s tím mohou pomoci.

Acai berry

Ovoce pochází z palmy Acai, která má svůj domov v amazonských deštných pralesích. U nás se dá sehnat nejčastěji jako sušený prášek. Acai berry obsahuje vitaminy skupiny B – především B1, B2 a B3, dále vitaminy A, C a E. Nechybí ani další cenné látky.

V České republice se prodává nejčastěji jako doplněk pro hubnutí. Acai totiž dokáže nabudit metabolismus a odstartovat tak rychlejší spalování. Krom toho ale pomáhá i ke zvýšení fyzické aktivity a psychické pohody. Reguluje cholesterol a upravuje zažívání. 

Agáve

Už staří Indiáni si cenili schopností této rostliny a staří Aztékové dokonce věřili, že šťáva, která vytéká z listů a kořenů této rostliny, čistí tělo a duši. Agáve je tradiční součást stravy v Mexiku a jihozápadní Americe. Jde o příjemnou alternativu k třtinovému cukru. Při kuchyňské úpravě je však třeba počítat s tím, že sirup z agáve je téměř o polovinu více sladší než klasický třtinový cukr. Agáve je výbornou alternativou pro diabetiky i jedince s nadváhou či obezitou.

Camu camu

Pokud hledáte ovoce, která má nejvyšší obsah vitaminu C, pak sáhněte po camu camu, které pochází z deštných pralesů jižní Ameriky. Citrony, grepy i papriky obsahují proti těmto bobulím jen zlomek céčka. Například oproti jednomu klasickému pomeranči mají až třicetkrát více vitaminu C. Díky tomu je camu camu pochopitelně považováno za jeden z nejúčinnějších protivirových prostředků. Je však vhodný i pro srdce a cévní systém.

Dřeň plodů baobabu

Baobab vyniká svým obsahem vlákniny, která je několikanásobná oproti jablkům nebo banánům. Nejvíce vlákniny v baobabu tvoří pektin. Ten je zodpovědný nejen za nízký cholesterol, ale i za regulaci střev a bezproblémové vyprazdňování.

Zbystřit by měli také nemocní osteoporózou – baobab obsahuje několikanásobně víc kalcia než mléko a navíc v daleko využitelnější podobě. Možná i proto, že vápník je zde v ideálním poměru s hořčíkem. A k nim nechybí ani draslík nebo železo. A jak vlastně ovocná dřeň baobabu chutná? Jako citrus s podtóny karamelu. Zkrátka úžasně!

Jujube

Jde o cicimek datlový – neboli čínskou datli. Právě v Číně je léčení s jujube známé více než čtyři tisíce let. Jeho největší předností pro dnešního člověka je to, že umí detoxikovat, zklidňovat a zbavovat stresu. Obsahuje spoustu vitaminů – například vitaminu C má 30x více než citron.

Nechybí ani vitamin B2 nebo provitamin A. Z minerálních látek je bohatý na měď, jód, draslík, vápník, hořčík, železo, mangan nebo rutin. Tělo chrání proti stárnutí, snižuje tlak, tlumí kašel a léčí nemocný žaludek.

Nopal

Jde o mexické jméno aztéckého původu pro kaktus opuncii. Obsahuje více než 90 % vody. V těch zbývajících procentech pak najdeme spoustu minerálních látek (železo, vápník, draslík, hořčík…) i vitaminů – zejména B a C. Díky obsaženým látkám působí proti volným radikálům, napomáhá játrům k detoxikaci a zklidňuje vystresovaný organismus. Navíc pomáhá na podzimní deprese. A zde jsou další potraviny, které vám zvednou náladu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu