Jak se zbavit žlučových kamenů

 Zdraví 
31. ledna 2017 08:58 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tohle nikdo ve žlučníku nechce internet
Žlučové kameny a různé žlučníkové obtíže trápí značnou část populace. Sice se nedá říct, že bychom se mohli už vzniklých kamenů jednoduše zbavit, ale existují různé způsoby, které mohou být velkou inspirací, prevencí i řešením potíží. Čtěte dál.

Jak vznikají žlučové kameny

Žlučový kámen se začíná tvořit od jakéhosi krystalizačního jádra, kterým obvykle bývá zahuštěný cholesterol případně bilirubin. Vlivem složení žluči se postupně vytváří kámen či písek. Zaplňuje žlučník a ucpává průchod žluči do střeva. Tím způsobuje trávicí problémy. V případě, že se kámen rozhodne projít úzkým žlučovodem, způsobí náhlou žlučníkovou koliku – prudkou bolest, která vystřeluje až pod pravou lopatku, případně až do ruky a může být doprovázena zvracením, pocením a dalšími velmi nepříjemnými pocity.

Postup medicíny

V současnosti se uplatňuje v drtivé většině případů laparoskopická operace, která je šetrnější než běžný zákrok. Odstraněn je žlučník i s částí žlučovodů. Nemocný obvykle pocítí značnou úlevu. Na druhou stranu existují studie, které poukazují na zvýšenou pravděpodobnost vzniku rakoviny střev vlivem neustále vyplavované žluči, která střevo dráždí i v době, kdy v něm není přítomná potrava. Navíc mnozí nemocní musí stejně dodržovat různá dietní opatření, aby neměli zažívací obtíže. Nemají totiž žluči nikdy k dispozici větší množství, takže s trávením tuků bývají na štíru.

Radikální alternativní postup

Někteří doporučují na internetu radikální kúry na vypuzení žlučových kamenů, které spočívají v uvolnění žlučových cest velkými dávkami magnézia a následně vypitím značného množství olivového oleje smíchaného se šťávou z čerstvých grapefruitů. Postup je vhodný jen pro odvážné, a i autoři návodu upozorňují, že maximální velikost žlučového kamene, který projde žlučovodem je asi jeden centimetr.

Bylinné čaje na rozpouštění kamenů

Někteří nedají dopustit na různé bylinné směsi na rozpouštění kamenů. Jsou složené z kořene libečku a lopuchu a z natě popence, průtržníku, řepíku, vlaštovičníku a zemědýmu. Jiní ovšem tvrdí, že účinek rozpouštění kamenů je velmi omezený.

Rozumné řešení

Pokud zjistíte, že máte náběh na tvorbu žlučníkových kamenů, začínají vám různé obtíže, zjistí vám na sonografickém vyšetření tvorbu kapének ve žlučovodech, neváhejte a zahajte kroky, které povedou ke změně stylu stravování, pitného režimu i pohybu. Obecně se doporučuje zvýšit příjem tekutin. Mnoho osob, které trápí žlučníkové kameny málo pije. Začněte proto pít neslazené nápoje, především čistou vodu, vodu s citronem a bylinkové čaje, které uklidňují zažívání.

Pokud trpíte nadváhou, zhubněte. Využijte především změnu režimu, který vyloučí příjem cukrů, mouky a škrobů. Tato změna pozitivně ovlivní i hladinu cholesterolu. Jezte v přiměřeném množství zdravé tuky, totiž zejména olivový olej, máslo, sádlo, kokosový olej a tuky obsažené například v avokádu a dalších zdravých rostlinách.

Přidejte na pohybu. Pokud budete jen sedět, budou se kameny tvořit. Rozpohybovaný organismus má pohyb i uvnitř, má rychlejší metabolismus a lépe prospívá. Důležitá je konzumace výrazně většího množství vlákniny, která blahodárně působí proti vzniku žlučových kamenů i při jejich rozpouštění.

Doporučuje se i zvýšený příjem vitamínu C, nejlépe přirozenou formou skrze zeleninu a v menší míře i ovoce. Občas můžete zkusit nalačno polévkovou lžíci olivového oleje s citronovou či grepovou šťávou na procvičení žlučníku. Ale jen v případě, pokud jste si jisti, že ve vašem žlučníku není žádný velký kámen.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech