Trápení mnoha žen zvané zánět močových cest. Víme, co pomáhá!
Zánět močových cest je onemocnění, které ve většině případů způsobuje bakterie Escherichia coli. Postihnout může kohokoli, ale mezi nemocnými převažují ženy – snad každá si během života martyriem zánětu močových cest projde. Víte, jak tento problém vzniká, jak se mu dá předcházet a jak ho léčit, když už je na prevenci pozdě? A jak si můžete ulevit od nepříjemných potíží, než vyhledáte lékaře? Poradíme vám v následujících řádcích.
Jak zánět močových cest poznáme
Zánět močových cest má několik specifických, velmi nepříjemných příznaků. Může jít o:
- bolest v podbřišku
- časté močení
- krev moči
- pálení a řezání při močení
V horších případech nastupuje bolest zad v oblasti beder, výtok z pochvy, zvýšená tělesná teplota nebo zimnice.
Pijte, pijte, pijte
Radou číslo jedna je – dodržujte pitný režim. Pokud chodíte častěji močit, v žádném případě nepřestávejte pít. Právě naopak. Nebojte se vypít tři litry čisté vody denně. Do pitného režimu však zařaďte i bylinkové čaje. Ideální je čaj z mateřídoušky, heřmánku nebo kopřivy, které mají na močové cesty blahodárný vliv. Kávu, kolu nebo černý čaj z pitného režimu vyřaďte.
Jezte brusinky
Brusinky obsahují látky, které pomáhají zbavit se zánětu. Konzumovat je můžete ve formě tablet, prodávají se i sušené, jako džus, koncentrát, tinktura nebo kapky. Skvělý je také odvar z brusinek. Dvacet minut vařte hrst brusinek v litru vody. Poté nechte ještě deset minut louhovat a chladnout. Odvar sceďte a popíjejte celý den buď teplý nebo studený. Neslaďte jej.
Buďte v teple
Naordinujte si klid na lůžku. Zabalte se do deky s lahví naplněnou horkou vodou a hřejte si podbřišek. I doma noste více vrstev oblečení, nezapomínejte na tílko, ponožky nebo teplé bačkory, nemějte holá záda. Právě při zánětu močového měchýře si vzpomenete na babičku, která vás kárala za krátká trička a holá záda. Už víte proč.
Babské rady aneb Jak si můžeme pomoci sami
Babských rad, jak si ulevit od nepříjemných příznaků zánětu močových cest, existuje celá řada. Jednomu vyhovuje a zabírá pití čajů, jinému zase koupele nebo konzumace syrové zeleniny. Co všechno můžete vyzkoušet?
- tinkturu z lichořeřišnice
- čaj z přesličky
- konzumace brusinek (plody, sirup, tabletky)
- konzumace petržele, česneku, brokolice a mrkve (tato zelenina je močopudná, pomáhá tedy vyvést moč z močového měchýře a zbavit tělo bakterie)
- konzumace kvalitních bílých jogurtů živými mléčnými bakteriemi (alespoň 1 kelímek denně)
- vyhnout se kávě, alkoholu, slazeným nápojům a ostrým pokrmům
- pít vodu s jedlou sodou (lžičku jedlé sody rozpusťte ve sklenici s vodou a vypijte – tento roztok snižuje kyselost moči a při močení nedochází k takovému pálení)
- pít čistou vodu a močopudné čaje