Léčivé účinky hlívy ústřičné
Podpora imunity
Toto má hlíva společné i s některými dalšími houbami, například se žampionem. Podporuje naši imunitu. Působí protizánětlivě, antiviroticky a protialergicky.
Snižování cholesterolu
Hlíva umí snižovat hladinu zlého cholesterolu v krvi. Jednak tím, že obsahuje spoustu vlákniny a ta na sebe cholesterol váže, ale také tím, že obsahuje přírodní statin. Jde o látku, která je součástí léčiv na snižování cholesterolu v krvi. Na rozdíl od té chemické nemá statin z hlívy vedlejší účinky.
Blahodárný vliv na cévy
Nejen díky snižování hladiny cholesterolu, ale i díky obsahu dalších látek působí hlíva ústřičná výborně na naše cévy. Zvyšuje jejich pružnost, zpevňuje jejich stěny a tak pomáhá v prevenci křečových žil.
Krevní tlak
Hlíva upravuje krevní tlak. Tím chrání nejen naše srdce, ale také oči, protože se snižuje tlak v očích, což pomáhá nemocným cukrovkou i jiným pacientům.
Mnoho dalších účinků
Tato houba dokáže i další divy. Uvolňuje ztuhlost kloubů a šlach, upravuje střevní peristaltiku, obnovuje střevní mikroflóru, léčí kožní ekzémy a pomáhá při alergiích.
Použití
Houby můžeme používat čerstvé. Můžeme si je dokonce pěstovat doma. Pokud dáváme přednost produktům kupovaným a chceme podpořit výrobce léčiv, můžeme si zakoupit léčivý přípravek v tobolkách. Oblíbeným receptem je hlíva jako dršťková polévka či obalovaná jako vídeňský řízek.