Jak zvládat stres a nervozitu

 Zdraví 
18. ledna 2017 09:35 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ovlivňují každého z nás. Naučte se stresu a nervozitě čelit! Shutterstock
Doba na nás nakládá stále více a více úkolů. Jsme zavaleni povinnostmi už ve škole a v zaměstnání se tlak stále stupňuje. Každý z nás se dostane občas do situace, kdy si není „jistý v kramflecích“ a výsledkem je nervozita a zvýšený stres. Máme několik tipů jak stresu a nervozitě vzdorovat.

Očekávaná zkouška nebo veřejné vystoupení

Pokud se obáváme něčeho, co čekáme, je naše situace přece jen jednodušší. Můžeme se především na událost připravit. Pokud si budeme jisti, že jsme se dobře naučili na zkoušku, že máme připravené všechny podklady pro prezentaci v zaměstnání či pokud si budeme vědomi své vlastní hodnoty před přijímacími pohovory, bude naše nervozita nižší.

Událost nesmíme podcenit, ale na druhou stranu bychom měli mít připravené alternativy, co budeme dělat, pokud neuspějeme. Pokud si věc rozebereme s nadhledem, zjistíme, že se zkouška dá opakovat, že někteří spoluzaměstnanci také neprezentovali na úrovni, a přesto je nevyhodili ze zaměstnání a podobně.

Neočekávaná situace

Může se dostavit zcela bez předchozího upozornění. Například při řízení automobilu, kdy se dostanete málem do dopravní nehody, a ještě musíte pokračovat v jízdě na namrzlé vozovce. Zničehonic jste vyzváni k vystoupení bez přípravy a mnoho dalších okolností v životě je velmi stresujících. V takových momentech se hodí mít nacvičené některé relaxační techniky. Ty vám ostatně pomohou zvládat i situace očekávané.

Dechová relaxace

Dechová relaxace spočívá ve vědomém navození klidného dýchání. Srdce vám buší o závod, ale vy se soustředíte na svůj dech a provádíte klidné a dlouhé nádechy a výdechy. V rámci možností se snažíte uvolnit a myslet na něco příjemného.

Relaxace hudbou

Při očekávaných událostech, ale také obecně na zklidnění uprostřed rozbouřeného světa velmi pomáhá relaxace založená na hudbě. Tím není myšlen běžný poslech písniček, i když i ten může být přínosný. Nebojme se pustit si na internetu nějakou vhodnou relaxační hudbu, která vám bude vyhovovat. Vhodnou hudbu můžete mít připravenou pro případ problémů i v autě.

Relaxace slovem a zvuky

V poslední době se objevuje mnoho zajímavých relaxačních videí, které jsou založeny na příjemném mluvení a přenášení zvuků zběžného života, které ale působí člověku velmi příjemně. Šustění listí, zvuk kartáče ve vlasech, škrábání mrkve a jiné zvuky dokážou vašemu mozku způsobit neobyčejné blaho.

Pokud využíváte průběžně ve svém životě tyto techniky, pokud máte dostatečnou sebeúctu a zdravou sebejistotu, překonáte nervozitu a stres poměrně snadno.

Čemu se vyhnout?

Rozhodně se neuchylujte k alkoholu a lékům. Můžete si snadno vypěstovat závislost a ta vám v životě rozhodně nepomůže. Pokud jsou vaše stavy nezvladatelné bude rozhodně dobře navštívit lékaře. Spíše, než k polykání lexaurinů však směřujte k psychoterapii a k odhalení příčin vaší nervozity a zvýšeného stresu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte