Potřebujete zhubnout? Ulehčí vám to naše jednoduché, ale velmi důležité rady!

Pokud máte svůj cíl, držte se ho a uvidíte, že výsledky budou stát za to!
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. ledna 2017 11:14 / Shutterstock
  6   0
Máte od ledna nové předsevzetí, které se týká štíhlé linie? Chcete si usnadnit přípravu zdravých pokrmů? Naše jednoduché, ale velmi důležité tipy, vám mohou značně ulehčit snahu o zdravé stravování.

Hlavní zásadou zdravé výživy je vyváženost, tedy ideální poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Náš jídelníček by měl být zároveň bohatý na vitamíny a minerály. Zejména omezení tuků je v dietě klíčové. Máme pro vás ale i další tipy, jak vařit zdravě a efektivně. Zdravé stravování nemusí být zákonitě drahé a váš jídelníček může být rozmanitý i bez finančně nákladných potravin. 

Koření bez přidané soli, cukru a éček

Mnoho kořenících směsí obsahuje až 50% soli! Kořenící směsi bez éček, soli a cukru vhodné do slaných i sladkých jídel najdete v obchodech se zdravou výživou, ale i v mnoha eshopech. 

Používejte olej ve spreji

Pokud jste doteď byli zvyklí používat klasické oleje v lahvi nebo sklenici, zkuste změnu. Pořiďte si olej ve spreji. Oleje ve spreji seženete na studenou kuchyni, například olivový, ale i na teplou kuchyni, například kokosový. 

Velkou výhodou oleje ve spreji je, že tímto způsobem použijete oleje méně a ušetříte tím kalorie z tuku. Což je jak už jsme si řekli klíčové zejména v dietě. Většina lidí má tendenci to s olejem při dávkování rovnou z lahve (v lepším případě lžicí) přehánět. Díky rozprašovači můžete například maso připravit na pánvi na velmi tenké vrstvě oleje. Olej ve spreji je vhodný i na postřik třeba zeleninového salátu. 

Olej ve spreji si můžete snadno vyrobit doma. Stačí si pořídit lahvičku s rozprašovačem a olej do ní přelévat.

Kouzlo zelené zeleniny

Chcete v dietě tělu dodat porci vitamínů, minerálních látek a vlákniny a to vše s minimem kalorií? Doplňte svůj jídelníček především o zelené druhy zeleniny! Té můžete spořádat opravdu, kolik chcete!

Nekupujte polotovary

Zkuste zcela vyřadit průmyslově zpracované potraviny ve svém jídelníčku. Zdravá strava je nejen o správné přípravě, ale i výběru potravin. Dnešní doba je plná nejrůznějších, bohužel i "fitness", polotovarů - hotových pokrmů. Setkáváme se s různými práškovými palačinkami, muffiny apod. Pokud máte možnost zakoupit maso, vejce, zeleninu či ovoce od souseda z vesnice či farmářů, rozhodně neváhejte a kupujte tyto potraviny". Nejen že lépe chutnají, ale jsou samozřejmě i zdravější.

Nebojte se zdravých tuků

Pro správné fungování těla je konzumace zdravých tuků nezbytná! Do zdravého a vyváženého jídelníčku patří tyto tuky i v dietě. Zdravé tuky naleznete v ořeších, semínkách, ořechových máslech, avokádu, vejcích či rybách.

Plánujte a vařte si jídlo dopředu

Ti, kteří své jídlo neplánují, snadno sklouznou zpět ke špatným stravovacím návykům! Proto si vše připravte do krabiček a nezapomínejte pravidelně jíst. V časové tísni a hladovění jsme často schopni sáhnout po čemkoliv, co je zrovna po ruce. Pokud budete mít ale jídelníček pečlivě naplánovaný a jídla dopředu navařená, nic vás nepřekvapí. Velmi rychle pak uvidíte výsledky vašeho snažení!

Zapomeňte na nudu a jednotvárnost. Hlavní zásadou zdravé výživy je vyváženost a rozmanitost. Střídejte druhy masa, zeleniny, příloh, požívejte nejrůznější koření, obměňujte způsob tepelné úpravy.

Časem se naučíte vysledovat, co se vám vyplatí nakoupit v akci do zásoby a co nikoliv.

Pokud máte svůj cíl a chcete být zdraví, vypadat a cítit se dobře nebo i shodit nějaké to kilo, tak se ho držte a uvidíte, že výsledky budou stát za to!

Ema Maxová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Bydlení

Letněné pokojovky nepřenášejte z venku hned do interiéru. Věnujte jim čas, aby se přizpůsobily

Zavřít reklamu