Jak si zlepšit zrak bez operace

Kvalitu vidění můžeme ovlivnit cvičením!
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. ledna 2017 09:45 / Shutterstock
  92   16
V poslední době probíhají velké diskuse, zda nošením brýlí nezhoršujeme postupně kvalitu svého zraku. Objevuje se i mnoho zastánců speciálního očního cvičení, které nám může snížit dioptrie, případně nás zbavit brýlí docela. Stačí na to pár minut denně a určitá vytrvalost. Poradíme vám, jak postupovat a můžete si sami vyzkoušet výsledky na sobě.

Proč vidíme špatně

Zhoršené vidění má samozřejmě řadu příčin, ale nejčastější je určitě neschopnost zaostřovacích svalů správně se stáhnout či uvolnit a nastavit tak ostré vidění. Vedle ochablosti těchto svalů se také připomíná špatné prokrvení oblasti očí, které může být způsobené ztuhlostí krční páteře. Do našeho zdraví se navíc promítají různé stresy a životní situace. Jestliže víme, jak dokážou ovlivnit jiné orgány, není důvod myslet si, že neovlivňují i zrak. K tomu se pak připojují další onemocnění. Cukrovka také významně zhoršuje prokrvení očí a vede ke změnám na sítnici. Může se objevit zákal a jiné komplikace.

Jak můžeme zlepšit prokrvení očí

Platí zde totéž, co pro prokrvení celého organismu. Výborný je přiměřený pohyb. Nemusíme dřít jako vrcholoví sportovci, ale dostatek pohybu každý den, třeba ve formě svižné procházky, udělá pravé divy. Odborníci uvádějí jako vhodnou denní dávku asi deset tisíc kroků. Může to být něco přes pět kilometrů, což je dávka, která se dá běžně zvládnout. Pokud máme nějaký pohybový hendikep, můžeme zařadit jiné vhodné cvičení.

Prokrvení očí vylepšíme i cíleným cvičením krční páteře. Jednoduché uvolňovací cviky spočívají v pohybech hlavou do stran a dolů a nahoru. Sedíme při nich vzpřímeně, krk se nehýbe a pomalu otáčíme hlavou na jednu a pak na druhou stranu. Stejně i dolů a nahoru. Pohyb můžeme kombinovat i s protipohybem očí. Jestliže se hlava točí doleva, oči budou směřovat doprava a obráceně. Zařadit můžeme i krouživé pohyby, které z pohybu do strany přecházejí dolů a pak na druhou stranu a nahoru. Všechny tyto cviky provádíme velmi jemně, hlavou netrháme a dbáme na to, aby cvičení bylo příjemné. Každý cvik provádíme alespoň osmkrát.

Jak trénovat přímo zaostřovací svaly

Základní tréning může spočívat v odložení brýlí. Budeme se snažit fungovat více bez nich. Tím, že se oči s brýlemi nemusejí tolik snažit, více zakrňují. Necháme si proto brýle třeba jen na řízení auta. Také můžeme použít o něco slabší dioptrie. Oční cviky prováníme pravidelně třikrát denně. Jedna sada cviků by měla trénovat přímo zaostřování změnou pohledu zblízka do dáli. Přeostření provádíme třeba i dvacetkrát za sebou.

Při dalším oblíbeném cvičení pohybujete očima tak, že v první sadě se podíváte co nejvíc nahoru, pak co nejvíce dolů, pak doleva a pak doprava. Jde jen o pohyb očí. Druhá sada je pohybem očí dokola v krajní poloze. Provádíme v obou směrech. Cvičíme každou sadu zhruba osmkrát. Po skončení cvičení si chvíli důkladně třeme dlaně o sebe a pak přiložíme zahřáté dlaně na oči. Zjistíte, že jde o příjemné zakončení cvičení, které vám oči uvolní a zklidní. Můžete to ostatně aplikovat i jindy, když cítíte, že vaše oči jsou unavené a bolavé.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Bydlení

Z venkovního posezení lze vykouzlit nádherné místo. Inspirujte se nápaditými dekoracemi

Zavřít reklamu