Jak se zbavit kašle

 Zdraví 
22. ledna 2017 08:30 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Na kašel je nejlepší klid a hodně tekutin. Shutterstock
Kašel provází řadu chorob, ale nejčastěji je průvodním jevem nachlazení. Většinou odezní sám, ale někdy bývá dobré mu trochu pomoci. Poradíme několik způsobů.

Proč kašleme

Kašel je reflex, kterým se tělo snaží zbavit něčeho, co nepatří do dýchacího ústrojí. Spustí se při tom, když vám zaskočí kousek jídla, když vdechnete nějaké chemické výpary nebo když jsou vaše dýchací cesty zaplněné hleny. Je tedy dobrým způsobem, jakým se tělo zbavuje problému. Proto nebývá příliš dobré kašel za každou cenu tlumit. Ani lékaři to nedělají rádi a neměli bychom to ani požadovat, pokud není kašlání úporné a vysilující.

Pitný režim

Pokud kašleme, je dobré přijímat velké množství tekutin. Vhodné jsou teplé čaje. Černý čaj s citronem a bylinkové čaje, pro ty, kdo sladí, s přísadou medu. Z bylin se zaměříme zejména na zázvor, který pročišťuje dýchací cesty, lipový květ v kombinaci s černým bezem, který usnadňuje vykašlávání hlenu a květ podbělu lékařského. Výborná je samozřejmě také divizna, která má i poměrně příjemnou chuť, takže ji s oblibou pijí také děti. Bylinkové čaje přelíváme přes sítko, abychom získali čistý nálev.

Napařování

Existují i další domácí osvědčené způsoby, jak mírnit kašel. Napařování je vlastně náhražkou různých inhalačních přístrojů. V domácích podmínkách k tomu stačí hrnec s vařící vodou a velký ručník nebo deka. Vdechováním horké páry můžeme zvlhčit sliznice až po průdušky. Pokud navíc přidáme do vroucí vody bylinky, bude účinek ještě mocnější. Velmi se hodí heřmánek a tymián nebo do uvařené a už odstavené vody přidáme mátu. Inhalace by měla trvat alespoň pět minut, pokud zvládnete deset, bude účinek silnější. Pokud máte alergii na bylinky, můžete použít mořskou sůl.

Prohřívání

Někomu se bude hodit návod na prohřátí hrudníku zábalem z horkých brambor. Uvařené brambory ve slupce ještě dostatečně teplé, ale nikoliv horké rozmačkáme a položíme na starou utěrku. Přiložíme na hrudník, zakryjeme a necháme působit, dokud nevychladnou. Můžeme použít i termofor s teplou vodou.

Mazání

Existují různé kafrové masti. Pokud do nich přidáme ještě pár kapek eukalyptového oleje a dvakrát denně si potíráme hrudník a záda, určitě se nám uleví.

Domácí jitrocelový sirup

Osvědčeným prostředkem je i klasický jitrocelový sirup. Můžete ho koupit v lékárně, existuje i ve variantě bez cukru, ale můžete si ho též připravit doma. Čtyři hrsti jitrocele umelete nebo podrtíte, smícháte s deci vody a 250 ml medu. Vše na mírném plameni vaříte, dokud nevznikne hustý sirup. Pak užíváte pětkrát denně jednu lžičku.

Pokud kašel přetrvává déle než tři týdny, určitě navštivte lékaře. Mohlo by jít o závažnější onemocnění.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty