Blíží se pololetní vysvědčení. Kupovat či nekupovat odměny? Chválit nebo trestat?

 Děti 
22. ledna 2017 07:36 / Marie Popelková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Naprostá většina dětí dostane dárek za vysvědčení. Internet
První pololetí končí a s ním se blíží vysvědčení. Pýcha a radost, vztek či dokonce smutek nebo strach, zklamání. Emoce spojené s vysvědčením prožívají děti i rodiče. Je zde to napjaté očekávání s čím nás naše dítko překvapí.

Odměny za vysvědčení jsou častým jevem v mnoha domácnostech. Šikovné děti je často dostávají za hezké známky. U těch méně šikovných je to různé – někteří rodiče neváhají obdarovat i třeba čtyřkaře s tím, že je dobré, že nepropadl. A jiní rodiče zase drobnou odměnu považují za motivaci nebo třeba za projev rodičovské lásky.

Učíme je cílevědomosti, chceme, aby odváděly co nejlepší práci a dobrovolně se stavěly ke školním povinnostem zodpovědně. Každý z nás ale potřebuje motivaci – nesporně pochvalu. Pokud své děti za výsledky nechválíte, neposilujete dostatečně jejich sebevědomí.

Každé dítě potřebuje motivaci a tou odměna za dobré známky určitě je. Nezapomínejte ale děti slovně chválit za dobré známky v průběhu celého roku. Dárek byste měli vždy vybírat tak, aby dítě potěšil. Zapomeňte v tomto případě na dárky, které vám sice přijdou praktické, ale dítě z něj bude jen otrávené. S mladšími dětmi můžete například projít dětské časopisy a reklamy a snadno na nich poznáte, po čem touží. Starší žáci už si dokážou o druh odměny říct sami.

Nejlepší dárek je ten, který potěší. Můžete pořídit různé skládačky a hlavolamy, lego nebo mu zkuste koupit třeba knihu, počítačovou hru, lístky do divadla, lístky na hokejový zápas. Určitě je potěšíte i rodinným výletem.

Starší žáci určitě nepohrdnou třeba finančním obnosem. Ale pozor. Ani odměny by neměly být přemrštěné, ale i přesto si mnozí rodiče nedají říci a slibují nové počítače, velké finanční obnosy. Děti pak očekávají velké odměny při každé příležitosti, a pokud tomu tak není, mohou být zklamané. Dítě může potěšit oslava či pozvání na večeři. Bude mít pocit, že tento den patří jen jemu.

Když se vysvědčení nepovede
 

A co když dítě přinese domů vysvědčení, které není úplně podle vašich představ? Podle dětského psychologa Václava Mertina jsou špatné známky na vysvědčení stres a děti by měly být pochváleny i za ně. "Poděkoval bych dítěti, že ten půlrok pracovalo, a to i když dostalo pětku. A zlepšení bych řešil až 1. září následujícího školního roku," řekl Mertin.

Za špatné známky může z určité části i rodič, který se dítěti dostatečně nevěnuje. Zprávy o jeho prospěchu totiž dostává ze školy celý rok a má tak čas s tím něco dělat. Pokuste se dítě motivovat za špatné vysvědčení drobným dárkem, možná se příští rok bude víc snažit, aby dostalo lepší odměnu.
 
V žádném případě ale dítě fyzicky netrestejte a nestresujte nesmyslnými zákazy. Mohli byste tak dosáhnout třeba toho, že se dítě zatvrdí, v horším případě takové situace končí zbytečnými útěky z domova.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008