Vliv hudby na Vaši psychiku
I když během staletí prošla hudba značným vývojem, vyvinula se celá řada hudebních nástrojů i žánrů, stále si nese jedno ze svých poslání, a to vyjadřovat emoce a vyvolávat pocity. A to nejen ty pozitivní, ale i negativní. Hudba jsou zvuky – s těmi žijeme celý život. Málokdy se ocitneme v naprostém tichu. Některé zvuky v nás vyvolají pozitivní emoce, jiné nás dovedou rozčílit či přivést k pláči. A stejně tak je tomu i s hudbou.
Hudba umí pozitivně působit na naše emoce, dokáže ladit naši psychiku a je nápomocná i při léčení různých fyzických obtíží. Pouštění hudby, především pak hudby klasické, dětem v raném věku života, má blahodárné účinky na duševní rozvoj jejich osobnosti v budoucnosti.
Relaxace, odbourání stresu i podpora trávení
Jak již bylo zmíněno, hudba má prokazatelný vliv jak na psychický, tak fyzický stav našeho těla. Kromě toho, že hudba má velký vliv na činnost srdce a krevního tlaku (hlasitá hudba zvyšuje krevní tlak a rozšiřuje cévy, ztlumená hudba tento stav zase uklidňuje), působí i v dalších oblastech. Hudba totiž:
- Zvyšuje výkonnost
- Posiluje paměť a zlepšuje schopnost soustředění se
- Zvyšuje hladinu endorfinů
- Posiluje imunitní systém (celý systém těla pracuje v harmonii)
- Zmírňuje svalové napětí
- Reguluje stresové hormonyPodporuje trávení (rock povzbuzuje chuť k jídlu a vyšší rychlost konzumace, při klasické hudbě budete jíst pomaleji a méně)
- Utišuje bolesti (především zvuk harfy mírní bolesti hlavy, nízkofrekvenční hudba pak rezonuje ve spodní části zad, přes pánev až po stehna a nohy, hudba s vyššími frekvencemi rezonuje v hrudníku, krku a hlavě)
- Uvolňuje zoufalství a vztek (broukejte si v klidu „mmm“ a následně ho přeměňte na „aaa“
- Odstraňuje deprese (pouštějte si hudbu, z níž srší radost a štěstí)
- Ovlivňuje tělesnou teplotu (veselá hudba vás zahřeje, odtažitá naopak zchladí)
- Zvyšuje hladinu serotoninu, jehož nedostatek způsobuje poruchy spánku, špatnou náladu a deprese
- Klasická hudba pouštěná dětem v raném věku zlepšuje jejich duševní rozvoj
- Barokní hudba podporuje ukládání informací do paměti
Zvuk a rytmus jako nedílná součást života
Tibeťané mají o hudebních zvucích a jejich vlivu na náš život zajímavou teorii. Tvrdí, že zvuky hudebních nástrojů tvoří protipól ke zvukům lidského těla. Dokážeme-li ztlumit hluk a zvuky okolí, uslyšíme tlukot vlastního srdce, šumění krve i vibrace orgánů. Podle původního tibetského náboženství, které splynulo s buddhismem, má každá bytost a každá věc svůj proměnlivý zvuk, vytvořen pohybem atomů.
Nejzákladnějším rytmem života je pak přirozeně rytmus srdce, který vnímáme už před narozením v těle matky, a který je s námi do konce života. Podle neurologických odborníků z univerzity v Montrealu má hudba nezanedbatelný vliv na komplex lidského chování a z psychologického hlediska si tato problematika zaslouží bližšího a důkladnějšího zkoumání.
Nedávný výzkum prokázal, že lidský mozek zpracovává a vnímá hudbu pravou hemisférou, čímž ovlivňuje produkci hormonů jako je např. oxytocin - významný činitel lidského organismu. Hudbu vnímáme sluchem a "ucho je cesta", jak tvrdili staří Číňané a Indové. Zatímco oko je "těkavé a neustále hledající, ucho je soustředěné a nalézá…"