Vyrobte si domácí prací prášek

Jestli hledáte prášek, který by vaše prádlo dokonale vypral a nezpůsobil alergii, zkuste si ho vyrobit.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Móda 
23. ledna 2017 07:34 / Shutterstock
  0   0
Místo chemických čističů si vyrobte domácí! Nepotřebujete k tomu nic speciálního, jen to, co máte zrovna po ruce. Měsíčně vám vlastní čistící prostředky ušetří i stovky korun.

Prací prášek v sypké podobě je vhodný zejména pro praní silně zašpiněného prádla, odolných materiálů a bílého prádla při vyšších teplotách až do 90 °C. Hodí se do pračky, pro ruční praní využijte spíše tekuté prostředky či speciální mýdla. Výhodou prášku většinou bývá obsah bělicích složek a aktivátoru bělení, díky kterým snadno odstraníte skvrny ze silně zašpiněného bílého oblečení a zároveň zamezíte jeho zašednutí. Na druhou stranu není ideální pro praní barevného a černého prádla při vysokých teplotách, tedy 60 °C a více. Barvy totiž mohou v důsledku přítomnosti bělidel blednout.

Pro praní barevného prádla raději zvolte variantu prášku určeného speciálně pro něj. Prací prášek se dávkuje pomocí odměrky do dávkovače pračky. Nezapomínejte však, že u prášku neplatí známé pravidlo „čím více, tím lépe“. Kolik ho máte odměřit, vám napoví tabulka na etiketě obalu. Správné dávkování rozhoduje nejen o tom, zda bude prádlo dostatečně čisté, ale i o tom, zda jej kvůli přílišnému množství prášku nebudete muset ještě ručně přepírat a zbavovat stop.

Domácí prášek na praní

Budete potřebovat:
100 gramů mýdla v kostce (záleží na tom, jaké máte rádi, Alena doporučuje olivové)
1 kilogram práškové sody na praní

Jediné, s čím máte na domácím pracím prášku práci, je nastrouhání mýdla, ale pokud jste správný motivátor, vždycky se doma najde nějaký nadšený dobrovolník. Mýdlo nastrouhejte na jemno a smíchejte se sodou.
Dávkování je 1 až 3 polévkové lžíce na 1 várku prádla, podle zašpiněnosti.
Prášek uchovávejte v dóze mimo dosah dětí!

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Dům a zahrada

Když není nádobí vytažené z myčky dokonale čisté, možná děláte některou z chyb

Bydlení

Koberce jsou stále trendy. Je ale nutné zvolit správnou zátěž a hustotu vlasu

Zavřít reklamu