Co dělat a nedělat při menstruaci

 Zdraví 
31. ledna 2017 07:01 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Během menstruace neděláme to, co bychom měly dělat. Nebo to neděláme vůbec a skrze naše ženství nám to tělo připomíná.  Shutterstock
Ženám je dán dar zažít zázrak vzniku nového života, za který však každý měsíc musí platit. 

Každou ženu potkají její první měsíčky jindy. Některé získají první zkušenosti ve třinácti letech, jiné klidně až v šestnácti. Jisté je, že každá zdravá žena menstruaci má. Společně s ní existuje několik pravidel a doporučení, co nedělat. Některé věci jsou dokonce striktně zakazovány.

Nejezte slané jídlo

Tím nemyslíme, abyste přestaly solit úplně. Je potřeba se vzdát brambůrků a jiných přesolených pochutin. I když na chvíli mohou působit uspokojivě, ve výsledku vůbec nepomohou. Odborníci tudíž doporučují zdravé svačiny a ovoce. 

Nepijte mléko

Mléko je možná výživné, ale během menstruace tělu vůbec nepomáhá. Mléčné výrobky totiž obsahují kyselinu arachidonovou, která může způsobit křeče. Namísto jogurtů a milkshaků byste měly použít třeba mandlové mléko.

Neběhejte

Snažte se být v klidu a i když nestíháte, raději se omluvte, že jdete trochu pozdě. Běhání vám nepomůže, jen se budete cítit hůř. Sportování byste obecně měly omezit, ale ne s ním skončit úplně.

Doplňujte vitamíny a minerály

Protože se spolu s krví z těla dostávají pryč minerály, je důležité je doplňovat – stačí pít více minerálek. Co se týče vitamínů, ty mohou pomoci vaše období zpříjemnit. Doplňte do těla vitamín E, který dokáže zkrátit počet dní, po které krvácíte. Při zvýšeném příjmu vitamínu C je také dokázáno zmírnění krvácení. S bolestí si potom dokáže poradit vitamín B.

Co všechno naopak mohu dělat? 

Pracovat a cvičit normálně, sprchovat se a koupat jen za použití hygienického tampónu, jezdit na kole, tancovat, lyžovat, a určitě se Vám bude chtít hodně spát.

Snažte se během menstruace dodržovat zásady správné životosprávy:

  • dostatečný spánek
  • strava bohatá na bílkoviny
  • ovoce a zeleninu
  • omezení příliš kořeněných jídel
  • pobyt na čerstvém vzduchu

Dbejte mimořádně na osobní čistotu:  
Ženské pohlavní orgány by měly být vždy udržovány čisté, suché a s přístupem vzduchu.
Proto je správná hygiena při menstruaci obzvláště důležitá jak pro zabránění vzniku nežádoucího zápachu, tak i některých infekcí.
Při použití hygienických vložek menstruační krev nevyhnutelně potřísní vnější rodidla a ve styku se vzduchem se začne rozkládat,což je příčinou zápachu. Množící se bakterie se pak mohou stát zdrojem infekce nebo zánětu rodidel.

  • denně se sprchujte
  • nesedejte do vany,ani nechoďte do bazénů,není-li to nezbytně nutné (pak musíte použít hygienický tampón)
  • dávejte přednost bavlněnému prádlu, kalhotky musí být volné
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město