Čištění zubů patří ke každodennímu rituálu, ale co takhle čištění jazyku?

 Zdraví 
26. ledna 2017 07:40 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Škrabka na jazyk - důležitá jako kartáček na zuby. Shutterstock
V boji proti povlaku na jazyku pomůže speciální škrabka. Vyplatí se hlavně těm lidem, kteří mají k tvorbě povlaku větší sklon. Kdo škrabku používá, tomu také méně páchne z úst.

Podle starých lékařských spisů má odstraňování povlaku na jazyku patřit k denní hygieně tak jako například čištění zubů. Škrabka Vám pomůže odstranit toxiny, které můžou způsobovat kvasinky.

Normální jazyk má narůžovělou barvu, nebolí a může být pokrytý jemnou vrstvou bílého povlaku. Jemný bělavý povlak na jazyku není patologický stav, protože sliznice dutiny ústní se neustále obměňuje, odumřelé buňky se začnou odlupovat, smíchají se slinami a zbytky potravy a vznikne povlak.

Čím to provést

Většina odborníků vám nedoporučí drhnout si jazyk kartáčkem na zuby, výjimku představují pouze speciální kartáčky, mající část určenou výhradně k tomuto účelu. Možná však netušíte, že již lze poměrně snadno sehnat tzv. škrabky na jazyk. Ty se v současné době prodávají v mnoha provedeních a záleží pouze na vás, jakou si vyberete. Některé typy připomínají otvírák na lahve, jiné zase vypadají trochu jako ohnutý drát, další jsou jakousi plastovou osmičkou se speciálně upravenými hranami.

Ceny škrabek nejsou vzhledem k jejich životnosti nijak závratné, pohybují se od 50-200 Kč. Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné používat tuto hygienickou pomůcku každý den před čištěním zubů! Farmaceutické firmy se snaží jít také s dobou, a tak dokonce nabízí i speciální gely na čištění jazyka.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Třiapadesátiletá topmodelka Helena Christensen ukázala nádhernou postavu jen v průsvitném krajkovém prádle

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině