Správně připravené párky mají lepší chuť i vůni. Tři způsoby, jak je ohřát, aby nepraskly

 Ostatní 
30. října 2018 16:43 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Správně ohřáté párky mají i lepší chuť a vůni Shutterstock
Když se člověku nechce ztrácet čas s přípravou teplé večeře, obvykle sáhne v lednici pro párky. Hodí je do hrnce s horkou vodou a po pěti minutách si pak už pochutnává na ohřátých párcích s hořčicí a chlebem. Jenže tato příprava párků je podle odborníků zcela špatná.

Zdá se to být až legrační, ale i příprava párků má podle odborníků svá pravidla. Když totiž párky špatně ohřejete, mohou vám popraskat. A to není jediná komplikace - nevhodně ohřáté párky mají údajně i horší chuť a vůni.

V zásadě existují tři způsoby ohřevu uzenin - v páře, mikrovlnné troubě nebo ve vodě. Každá tato metoda má však svá drobná úskalí.

Ohřívání párků v páře

Metoda ohřívání uzenin v páře je prý ta nejlepší a nejšetrnější k uzeninám. I proto ji používají například prodejci párků, kteří párek vkládají do nádoby s párou, která zajistí její kvalitní prohřátí a poměrně slušnou dobu, kdy párek vydrží teplý a čerstvý.

Nemusíte si hned kupovat speciální ohřívač párků. V domácích podmínkách si vystačíte i s klasickým napařovacím hrncem nebo lze uzeninu hřát na pařáčku vloženém do hrnce s trochou vody. Vždy je ale lepší zahřívat uzeniny postupně, tedy uzeniny vkládejte do pařáčku, pod kterým se ještě netvoří pára a zdroj tepla je zapnutý na střední výkon. Ta doba čekání se vyplatí, protože párky či klobásky se zahřejí postupně, rovnoměrně, i ve středu svého objemu, a hlavně nebudou praskat. Horké uzeniny nenechávejte v páře zbytečně dlouho. Mohly by se totiž začít vysušovat a po delší době i zcvrkávat a měnit svůj objem. O tom, jak správně uvařit vejce, aby pak nebyl problém je oloupat, jsme psali zde.

Ohřívání párků ve vodě

Většina lidí si párky ohřívá klasicky ve vodě. Oproti ohřevu v páře je tento způsob o něco rychlejší a také mnohem jednodušší. Na druhou stranu právě při ohřívání uzeniny ve vodě dělají lidé nejvíce chyb.

V prvé řadě je nutné vkládat párky do vlažné vody, pokud studené párky hodíte do horké či vařící vody, pravděpodobně vám opravdu popraskají a přijdou o svou přirozenou šťavnatost. Veškeré klobásky a párky tedy vkládejte do vlažné vody a pozvolna vodu zahřívejte, téměř až k bodu varu, ovšem je lepší je nevařit, jen prohřívat právě při teplotě těsně před bodem varu. Jakmile se začnou nadnášet, ještě malou chvíli počkejte a pak je ihned opatrně vytáhněte a dobře okapané servírujte strávníkům. Jedině horké párky či klobásky chutnají tak, jak mají. Postupem chladnutí s teplem odchází i jejich vůně a nakonec i chuť.

Ohřívání párků v mikrovlnce

Párky lze ohřát také v mikrovlnce, ale i při tomto způsobu přípravy dělají lidé hodně chyb. V žádném přípdě nestačí dát párek na talířek a ohřát. Bez zaklopení párku totiž opět hrozí popraskání. V případě mikrovlnky je navíc popraskání párků či klobásek spojeno i se značným znečištěním mikrovlnné trouby. Párek proto vždy zaklopte na talířku vhodným poklopem.

I v případě ohřevu v mikrovlnce platí, že pozvolný ohřev je nejlepší. Ale ani tato metoda nezaručuje to, že vám párky nepopraskají a budou kvalitně prohřáté i uvnitř, což hrozí především tehdy, pokud budete moc spěchat a budete velmi nedočkaví.

Nejlepší metoda ohřátí párků v mikrovlnné troubě je uzeniny ohřívat opět ve vodě, tedy vložit do mikrovlnky párky či klobásky v nádobě s vlažnou vodou, tu zaklopit a pak pustit mikrovlnnou troubu na pozvolný ohřev. Po častějším využití tohoto postupu sami dojdete k ideálnímu času, jak dlouho a nakolik takto párky zahřívat, aby byly pěkně nadité, ale nepopraskaly a dobře chutnaly. Že jsou uzeniny již dobře prohřáté poznáte tak, že budou plavat na povrchu vody.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...