Bosování, barefoot nebo chůze naboso jsou čím dál více oblíbené

 Zdraví 
16. června 2017 13:15 / Marie Popelková
  1
📷
2 fotografie v galerii
Bosování, výraz, který vznikl překladem anglického barefooting, označuje turistické odvětví, jemuž v Česku propadá stále více nadšenců. Shutterstock
Pokud na procházce lesem narazíte na skupinku lidí bez bot, nelekejte se. Vycházky či běhání bez bot, dokonce i v zimě, se v poslední době těší stále větší oblibě.

Odborníci chůzi naboso podporují a vyzdvihují především zlepšení vnímání pohybu těla a posílení organismu. Zároveň však upozorňují na možná rizika poranění a plísně nohou. Pro prevenci těchto problémů je důležitý výběr pohodlné obuvi, která zároveň poskytne vlastnosti podobné bosé chůzi. Chůzi naboso lze praktikovat po předchozím tréninku i v zimě, a otužovat tak lidský organismus.

Nechte děti běhat bosé!

Chůze naboso je pro malé děti naprosto nezbytnou zkušeností. Chůze naboso po různých površích totiž trénuje svalstvo i dosud měkké klouby chodidla a tak zabraňuje rozvoji různých deformací chodidla, včetně plochých nohou. Ideální je nechávat děti třeba v létě běhat po zahradě, trávníku, po písečné pláži. Obavy z bodnutí hmyzem jsou sice na místě, ale pokud vaše dítě není zrovna těžký alergik, celý zážitek jej „poznamená“ maximálně minutkou pláče.

Objevují se názory, že není vhodné chodit bosky po rovných, hladkých površích, jako jsou třeba domácí podlahy nebo dlažba. Takovýto povrch je sice pro chodidlo poněkud monotónní, ale zároveň nemůže výrazně uškodit – chodidlo obsahuje velké množství nervových zakončení, která komunikují s mozkem. Když mozek dostane informaci o tom, že nohy šlapou po rovném a tvrdém povrchu, automaticky „zbystří“ a upraví napětí svalů tak, aby nemohlo dojít k žádnému poškození. Malé děti ale pro pobyt doma raději vybavte ponožkami s protiskluzovou úpravou – tuto praxi ostatně zavádějí některé osvícené zahraničí školky a dosahují velmi dobrých výsledků. 

Jak na to?

  • Váhu přeneste z pat na přední část chodidel
  • Dělejte krátké kroky
  • Nedívejte se dolů na vaše nohy
  • Udržujte uvolněný a vyrovnaný rytmus 

Nejčastější chyby

  • Příliš dlouhé krok
  • Hlava vytrčená dopředu (předbíhá tělo)
  • Příliš velký záklon
  • Přenášení váhy na vnější část chodidel
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky