Česká návrhářka vytvořila kolekci z textilního odpadu a zazářila v Milánu

 Móda 
26. června 2017 13:10 / Marie Popelková
  0   0
📷
3 fotografie v galerii
Česká návrhářka Markéta Martíšková (vpravo) vytvořila kolekci z textilního odpadu a zazářila na Milan Fashion Week. Archiv M. Martíškové
Český módní průmysl zaznamenal ve světě velký úspěch. Postarala se o něj mladá návrhářka Markéta Martíšková (31), která vytvořila unikátní kolekci z textilního odpadu. Zvítězila v prestižní soutěži a měla tak možnost představit svou tvorbu i na módní přehlídce Milan Fashion Week!

Markéta se se svou kolekcí nazvanou STOP přihlásila do proslulé soutěže pro začínající designery International Lab of Mittelmoda - The Fashion Award 2017. Porotu její tvorba ohromila a mladá Češka si tak odnesla Absolutní cenu za nejexperimentálnější kolekci. Čelila přitom obrovské konkurenci - porota totiž letos vybírala z rekordního množství více než 4 000 skic, kreseb, fotografií a nápadů od 700 designerů z celého světa. Díky vítězství se stala jednou z 23 návrhářů, kteří měli možnost představit svoji tvorbu přímo na módní přehlídce Milan Fashion Week. Své nepletené svetry a kabáty, které vznikají speciální technikou projehlování, tak předvedla před největšími profesionály z oboru.

Její vítězná kolekce s názvem Absurd reality je inspirovaná textilním odpadem, který je všude kolem. "Jsme zaplaveni textilem, bereme ho jako spotřební zboží a už nepřemýšlíme, co se s tím děje. Přes 90 % textilního odpadu skončí na skládkách, je spálen, a jen malé procento je zpracováno. Reaguji na to, jak zákazníci a část módního průmyslu přemýšlí. Víš, co nosíš? Kde to vyhodíš? Proto se na mých svetrech objevuje slovo STOP STOP STOP, protože každý se může rozhodnout a vybrat si. Já už jsem to udělala," svěřila se serveru instory.cz Markéta.

Před rokem měla přitom tvůrčí pauzu, protože neviděla motivaci v módním světě. Dostala ale příležitost na vývoj unikátního oděvního materiálu od české společnosti, která vyrábí netkaný textil pro automobilový a stavební průmysl právě z recyklovaného textilu. "Byl to pro mě nový impuls. Nechci tvořit jen proto, že mě to baví, ale chci pomáhat. Chci tento materiál přinést na ulici," řekla návrhářka.

Při své tvorbě využívá určitý druh "zbytků" z výroby nebo dokonce suroviny, které by mohly být považovány za odpad, ale pro ni představují nový start a výchozí bod pro práci se zajímavými látkami a pro vytváření krásných nových materiálů. Navrhuje také klobouky vyrobené z recyklované králičí srsti nebo trička s potiskem.

MARKÉTA MARTÍŠKOVÁ se narodila v roce 1986 ve Vsetíně. Módě a oděvnímu designu se věnuje už od svých 14 let. Navštěvovala SUPŠ v Uherském Hradišti a Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kterou zakončila bakalářským titulem. V roce 2010 nastoupila ke studiu na prestižní Royal Academy of Fine Arts v Antverpách, která je v módním světě pojmem pro příznivce avantgardní módy. Školu absolvovala v roce 2014. Momentálně pracuje na rozvoji své módní značky STOP se sídlem v Antverpách. Usiluje o to, aby svým zákazníkům poskytovala návrhy šetrné k životnímu prostředí a spolupracuje s řadou českých firem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu