Znáte Dukanovu dietu? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

 Ostatní 
15. dubna 2017 09:30 / Jitka Jahodová
  28
📷
5 fotografií v galerii
Velmi rychlý úbytek na váze, ale téměř stoprocentně jistý jojo efekt Shutterstock
Diet existuje celá řada. Mnohé z nich řeší specifická onemocnění, ale nejčastěji používáme diety k redukci hmotnosti.

K dietám, které jsou založeny na extrémně nízkosacharidové stravě patří i u nás zatím nepříliš známá Dukanova dieta. Tu vymyslel francouzský lékař Pierre Dukan a je založena převážně na konzumaci bílkovin, odborně proteinů a omezování sacharidů.

Jaký je princip Dukanovy diety?

Tato dieta je nejen extrémně nízkosacharidová, ale zároveň omezuje také tuky. Jediné, co lze jíst, jsou potraviny bohaté na bílkoviny. Těch lze konzumovat neomezené množství. Jídelníček tedy sestává z kuřecích a krůtích prsou, netučných ryb, odtučněných mléčných výrobků a vaječného bílku. Zpočátku je zakázaná dokonce i zelenina.

Čtyři fáze

Dukanova dieta má čtyři fáze: útočná, proplouvací, upevňující a stabilizační. Mohou se jíst potraviny podle libosti, ale pouze ty povolené pro určitou fázi. Zásadní složkou jsou ovesné otruby, které stabilizují trávicí systém těla a zabraňují zácpě. Navíc v těle nabobtnají a nemáte během diety pocit hladu. V těle na sebe vážou tuky, cukry a toxiny a odvádějí  je dřív, než se dostanou do krevního oběhu, čímž nepřímo prospívají srdci.

Jaká jsou pozitiva?

Velmi rychlý úbytek na váze, což může být pro mnoho lidí motivující. Tato dieta je sice náročná na vůli, ale nikoliv na přemýšlení, jsou potraviny zakázané a povolené, žádný prostor pro kreativitu. To mnohým lidem vyhovuje.

Jaká jsou negativa?

Jídlo je velmi stereotypní až nudné. Stejně jako u nízkosacharidových a zároveň vysokotukových diet lze očekávat únavu, bolesti hlavy, deprese, zácpu, zápach z úst, snížení fyzické výkonnosti a nutnost užívat suplementy, zejména vlákninu.

Jaká jsou úskalí?

Hlavním problémem je rychlý a téměř stoprocentně jistý jojo efekt.

U Dukanovy diety záleží na tom, kolik kilogramů máte v plánu zhubnout a od toho se odvíjí, jak dlouho budete dietu držet. Někdy se také této dietě říká proteinová.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Christina Ricci kvůli rozvodu musela prodat i svoje kabelky. Manžel ji fyzicky a psychicky týral

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte