Léčivé účinky levandule
Jakou část rostliny použít
Pro většinu použití potřebujeme květ, který sbíráme od chvíle, kdy začne levandule kvést. Do koupele a pro kosmetické účely můžeme využít i nať. Zejména na vnější použití je výhodné si připravit levandulový olej, který získáme tak, že do olivového oleje vmícháme květ levandule. Vznikne nám hustá hmota, kterou necháme asi 6 – 8 týdnů uležet. Občas promícháme. Scedíme a pevný zbytek mírně zahřejeme a vylisujeme.
Uklidňuje pocuchané nervy
Levandule má schopnost uklidnit naši mysl a řešit různé stavy, které bychom jinak jen těžko zvládli. Velmi se hodí pro osoby trpící nespavostí. Můžeme ji využít při bolestech hlavy, při návalech horkosti, při třesavce, na problémy s migrénou nebo dokonce na hysterii.
Dýchací soustava
Formou inhalace lze využít levanduli při všelijakých zánětech horních cest dýchacích. Pomůže při chřipce i při angíně. Pokud máme tinkturu nebo si uděláme silný odvar, můžeme použít levanduli jako kloktadlo, případně ji aplikovat na afty a další podobné potíže v ústní dutině.
Trávení
Levandule výrazně pomáhá s trávením. Silně stimuluje játra a žlučník, takže ve výsledku omezuje plynatost. Pomůže i při žaludečních obtížích, zejména kolice.
Astma
Levandule se pro své uvolňující účinky hodí i pro astmatiky, kterým ulevuje od potíží.
Klouby, svaly, rány
Pokud si připravíme levandulový olej, můžeme ho použít na bolavé klouby, na různé namožené svaly i na léčbu jednotlivých ran na povrchu těla.