Léčivé účinky levandule

Už pohled na levandulový lán uklidňuje.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
15. dubna 2017 11:00 / internet
  136   1
Rostlina je oblíbená pro svou typickou vůni. Už dávno se používala v kosmetice a jako přídavek do koupelí, což jí dalo i název. Má však také řadu léčivých účinků, které by byla škoda nevyužít.

Jakou část rostliny použít

Pro většinu použití potřebujeme květ, který sbíráme od chvíle, kdy začne levandule kvést. Do koupele a pro kosmetické účely můžeme využít i nať. Zejména na vnější použití je výhodné si připravit levandulový olej, který získáme tak, že do olivového oleje vmícháme květ levandule. Vznikne nám hustá hmota, kterou necháme asi 6 – 8 týdnů uležet. Občas promícháme. Scedíme a pevný zbytek mírně zahřejeme a vylisujeme.

Uklidňuje pocuchané nervy

Levandule má schopnost uklidnit naši mysl a řešit různé stavy, které bychom jinak jen těžko zvládli. Velmi se hodí pro osoby trpící nespavostí. Můžeme ji využít při bolestech hlavy, při návalech horkosti, při třesavce, na problémy s migrénou nebo dokonce na hysterii.

Dýchací soustava

Formou inhalace lze využít levanduli při všelijakých zánětech horních cest dýchacích. Pomůže při chřipce i při angíně. Pokud máme tinkturu nebo si uděláme silný odvar, můžeme použít levanduli jako kloktadlo, případně ji aplikovat na afty a další podobné potíže v ústní dutině.

Trávení

Levandule výrazně pomáhá s trávením. Silně stimuluje játra a žlučník, takže ve výsledku omezuje plynatost. Pomůže i při žaludečních obtížích, zejména kolice.

Astma

Levandule se pro své uvolňující účinky hodí i pro astmatiky, kterým ulevuje od potíží.

Klouby, svaly, rány

Pokud si připravíme levandulový olej, můžeme ho použít na bolavé klouby, na různé namožené svaly i na léčbu jednotlivých ran na povrchu těla.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Účinnou zbraň proti mšicím si vyrobíte snadno z rajčatových listů

Bydlení

Jak ochránit zahradu před vodou a bahnem. Máme dobré tipy

Zavřít reklamu