Léčivé účinky levandule

 Zdraví 
15. dubna 2017 11:00 / Bronislava Silná
  1
📷
2 fotografie v galerii
Už pohled na levandulový lán uklidňuje. internet
Rostlina je oblíbená pro svou typickou vůni. Už dávno se používala v kosmetice a jako přídavek do koupelí, což jí dalo i název. Má však také řadu léčivých účinků, které by byla škoda nevyužít.

Jakou část rostliny použít

Pro většinu použití potřebujeme květ, který sbíráme od chvíle, kdy začne levandule kvést. Do koupele a pro kosmetické účely můžeme využít i nať. Zejména na vnější použití je výhodné si připravit levandulový olej, který získáme tak, že do olivového oleje vmícháme květ levandule. Vznikne nám hustá hmota, kterou necháme asi 6 – 8 týdnů uležet. Občas promícháme. Scedíme a pevný zbytek mírně zahřejeme a vylisujeme.

Uklidňuje pocuchané nervy

Levandule má schopnost uklidnit naši mysl a řešit různé stavy, které bychom jinak jen těžko zvládli. Velmi se hodí pro osoby trpící nespavostí. Můžeme ji využít při bolestech hlavy, při návalech horkosti, při třesavce, na problémy s migrénou nebo dokonce na hysterii.

Dýchací soustava

Formou inhalace lze využít levanduli při všelijakých zánětech horních cest dýchacích. Pomůže při chřipce i při angíně. Pokud máme tinkturu nebo si uděláme silný odvar, můžeme použít levanduli jako kloktadlo, případně ji aplikovat na afty a další podobné potíže v ústní dutině.

Trávení

Levandule výrazně pomáhá s trávením. Silně stimuluje játra a žlučník, takže ve výsledku omezuje plynatost. Pomůže i při žaludečních obtížích, zejména kolice.

Astma

Levandule se pro své uvolňující účinky hodí i pro astmatiky, kterým ulevuje od potíží.

Klouby, svaly, rány

Pokud si připravíme levandulový olej, můžeme ho použít na bolavé klouby, na různé namožené svaly i na léčbu jednotlivých ran na povrchu těla.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná