Jak čelit zánětu hrtanu

 Zdraví 
18. dubna 2017 18:28 / Bronislava Silná
  2
📷
1 fotografie v galerii
Nepříjemné pocity ve spodní části krku mohou znamenat zánět hrtanu. Shutterstock
V posledních dnech tohoto onemocnění přibývá. Příčinou mohou být změny počasí a snížená imunita v jarním období. Jak se nemoci bránit a jak jí předejít – dozvíte se v dalším textu.

Zánět hrtanu, jinak též laryngitida, je obvykle virové onemocnění, které se šíří kapénkovou nákazou. Stává se však, že se zkombinuje i s infekcí bakteriální. Onemocnění má v zásadě dvě podoby. Nestenózující forma postihuje jen výstelku hrtanu. Stenózující jde více do hloubky, hrtan otéká a zejména u malých dětí může jít o zásadní problém, který je ohrožuje na životě.

Jak poznáme, že je problém

U dětí se nemoc a její komplikace objevují obvykle v noci. Někdy je přítomna horečka. Dítě začne kašlat a je většinou slyšitelný pískot při nádechu. Jamka pod ohryzkem se výrazně vtahuje dovnitř. Může se objevit i dušení, které je doprovázeno promodráváním. V takovém případě ihned voláme záchrannou službu.

Některé formy onemocnění jsou bez kašle. D9tě může vyhledávat polohu v sedě. Má problémy s polykáním slin. I tento stav ohrožuje život dítěte a přivolání záchranky je také potřeba.

Nekomplikovaný zánět

Pokud se objevuje jen škrábání v krku, pocit sucha, chrapot či ztráta hlasu, a zvláště pokud jde o větší dítě nebo dospělého, nemusíme panikařit. Vzhledem k tomu, že je nemoc virového původu, nepotřebujeme antibiotika, ale vystačíme s klidem na lůžku, hlasovým klidem, zvýšeným příjmem teplých nápojů a běžnou podpůrnou léčbou. Vedle dostatečného příjmu vitamínu C, se hodí využít různé čaje, které jsou vhodné na záněty horních cest dýchacích. Své účinky tu má šalvěj, máta, levandule, heřmánek a další. Pokud chcete použít preparáty z lékárny, můžete zakoupit kapky proti suchému kašli a speciální kloktadla.

Výhodné je popíjení teplé luhačovické Vincentky, případně její inhalace. Chybu neuděláte ani s postupným využíváním pár tablet acylpyrinu, který má na zánět hrtanu dobrý vliv. Na krk je možné přikládat obklady. Je třeba si dát pozor, aby nemoc nepřešla do chronického zánětu, který by mohl působit potíže i na plicích, případně by mohl vést ke vzniku nádorů. Pokud nemoc neodezní během týdne, vyhledejte specialistu ORL, který vás důkladně vyšetří a rozhodne o dalším postupu.

Posilujte imunitu

Jako v případě všech ostatních onemocnění, i v případě laryngitidy se vyplatí prevence. Pravidelný příjem vitamínů, strava bohatá na zeleninu a stopové prvky a dostatečný pohyb spolu s dobrým spánkem – to je lék na mnohou nemoc.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím