Jak poznat, že při úrazu došlo k vnitřnímu zranění

Bolest v břiše, rychlý tep a nízký tlak mohou signalizovat vnitřní krvácení.
 Zdraví 
21. července 2017 15:07 / Shutterstock
  9   0
Při pohybu v přírodě nebo i kdykoliv jindy může dojít k nejrůznějším úderům do různých částí těla. Je dobré znát alespoň základní diagnostiku, abyste mohli správně reagovat a zabránili tragédii.

Následující rady využijete jak při letních dovolených, ale také kdykoliv jindy. Pokud jste aktivní, samozřejmě se stane, že dojde k pádům a úrazům. Většinou není třeba běhat s každým problémem do nemocnice. Jsou ale chvíle, kdy je návštěva lékařské pohotovosti otázkou života a smrti.

Úrazy hlavy

Pokud dojde při pádu k úderu do hlavy, může mít postižený otřes mozku. To samo o sobě není až takový problém. Horší je, že při určité síle úderu může dojít k vnitřnímu krvácení do mozku, které je velmi nebezpečné. Projeví se obvykle tím, že člověk začne bezdůvodně zvracet. Zvracení je způsobeno nárůstem nitrolebního tlaku. Jestliže dojde k těmto projevům, je návštěva lékaře nutná.

Úrazy břicha

Oblast břicha samozřejmě skýtá obrovský prostor pro různé typy úrazů. Nejčastější u dětí je poranění sleziny. Stejný problém ale může nastat i u dospělých. Slezina je bohatě prokrvený orgán a při určitém typu nárazu může dojít k vnitřnímu krvácení, které umí být záludné v tom, že může být zprvu nepatrné a následky se projeví až s odstupem času.

Pokud nastane protržení sleziny, ať už hned po úrazu nebo při prasknutí dříve vzniklého hematomu, nastává silné vnitřní krvácení. Nemocný zbledne, má velmi zrychlený tep a jeho krevní tlak klesá. Zebou ho ruce a nohy. Postupně ztrácí vědomí, a jestliže se mu nedostane rychlé odborné pomoci, umírá.

Jinou oblastí, která je poměrně náchylná na poškození, jsou ledviny. Jsou sice dobře chráněny, ale při autonehodách a různých pádech může dojít k jejich poškození. Kromě intenzivní bolesti může být signálem krev v moči, zvracení, nevolnost a křeče v zádech.

Protože někdy stačí i nenápadný úder a při troše smůly vyvolá velké potíže, je vhodné vyhledat lékaře a svěřit se mu se svým podezřením. Vnitřní krvácení se dá poznat i sonografickým vyšetřením a v případě pochybnosti se potvrdí pomocí CT či magnetické rezonance.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Renovace nábytku pomocí látek. Vytvořte originální dílo, které zaujme každou návštěvu

Bydlení

Posečená tráva je na zahradě hotový poklad. Rady a tipy, kde všude ji můžete využít

Zavřít reklamu