Jak poznat, že při úrazu došlo k vnitřnímu zranění

 Zdraví 
21. července 2017 15:07 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Bolest v břiše, rychlý tep a nízký tlak mohou signalizovat vnitřní krvácení. Shutterstock
Při pohybu v přírodě nebo i kdykoliv jindy může dojít k nejrůznějším úderům do různých částí těla. Je dobré znát alespoň základní diagnostiku, abyste mohli správně reagovat a zabránili tragédii.

Následující rady využijete jak při letních dovolených, ale také kdykoliv jindy. Pokud jste aktivní, samozřejmě se stane, že dojde k pádům a úrazům. Většinou není třeba běhat s každým problémem do nemocnice. Jsou ale chvíle, kdy je návštěva lékařské pohotovosti otázkou života a smrti.

Úrazy hlavy

Pokud dojde při pádu k úderu do hlavy, může mít postižený otřes mozku. To samo o sobě není až takový problém. Horší je, že při určité síle úderu může dojít k vnitřnímu krvácení do mozku, které je velmi nebezpečné. Projeví se obvykle tím, že člověk začne bezdůvodně zvracet. Zvracení je způsobeno nárůstem nitrolebního tlaku. Jestliže dojde k těmto projevům, je návštěva lékaře nutná.

Úrazy břicha

Oblast břicha samozřejmě skýtá obrovský prostor pro různé typy úrazů. Nejčastější u dětí je poranění sleziny. Stejný problém ale může nastat i u dospělých. Slezina je bohatě prokrvený orgán a při určitém typu nárazu může dojít k vnitřnímu krvácení, které umí být záludné v tom, že může být zprvu nepatrné a následky se projeví až s odstupem času.

Pokud nastane protržení sleziny, ať už hned po úrazu nebo při prasknutí dříve vzniklého hematomu, nastává silné vnitřní krvácení. Nemocný zbledne, má velmi zrychlený tep a jeho krevní tlak klesá. Zebou ho ruce a nohy. Postupně ztrácí vědomí, a jestliže se mu nedostane rychlé odborné pomoci, umírá.

Jinou oblastí, která je poměrně náchylná na poškození, jsou ledviny. Jsou sice dobře chráněny, ale při autonehodách a různých pádech může dojít k jejich poškození. Kromě intenzivní bolesti může být signálem krev v moči, zvracení, nevolnost a křeče v zádech.

Protože někdy stačí i nenápadný úder a při troše smůly vyvolá velké potíže, je vhodné vyhledat lékaře a svěřit se mu se svým podezřením. Vnitřní krvácení se dá poznat i sonografickým vyšetřením a v případě pochybnosti se potvrdí pomocí CT či magnetické rezonance.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu