Nepodceňujte sílu bouřky! Blesky jsou krásné, ale nebezpečné

 Ostatní 
20. července 2017 15:50 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Blesky jsou krásné, ale nebezpečné Shutterstock
Čas prázdnin je časem, kdy se můžeme setkat s letními bouřkami. Výboje mohou být krásné, ale jsou vždycky velmi nebezpečné. Máme ale několik tipů, které vám mohou před bouřkou pomoci.

Při pobytu venku

Pokud vás bouře zastihne venku, je každá rada drahá. Snad nejhorší situace nastane, pokud se právě pohybujete na horském hřebenu. Jestliže je navíc hřeben holý, jste najednou vy sami nejvyšším bodem v krajině a může se vám snadno stát, že právě do vás blesk udeří. Na horském hřebenu vždycky vyhledejte nějakou prohlubeň. Do ní si lehněte a vydržte v ní, dokud bouřka nepřejde dál. To poznáte tak, že mezi bleskem a hromem napočítáte alespoň do třiceti.

Při vyhledávání úkrytu se ale nemůžete volně pohybovat. Pokud se potřebujete přesunout, měli byste si vybrat chvíli, kdy blesk udeří blízko. Pak je předpoklad, že další blesk do stejného místa alespoň dvě tři minuty neudeří.

Jestliže se pohybujete v terénu se stromy a budovami, měli byste stát alespoň dva metry daleko, ale raději ještě víc. Jde o to, abyste nebyli zasaženi zemním proudem, který vzniká, pokud by došlo k zásahu blesku do blízkého objektu.

Při pobytu doma

Obyčejně máme za to, že jsme před bleskem v domácnosti chráněni. Opak může být pravdou. Blesk totiž může vniknout do domu prostřednictvím antény či satelitní paraboly. Také může postupovat po elektrickém nebo internetovém vedení. Běžně po bouřkách přestávají fungovat internetové modemy. Blesk postupuje také po vodovodním vedení. Během bouřky byste se proto měli vyhnout koupeli a sprše. Nepoužívejte počítač, jestliže jste připojeni do zásuvky a kabelem k internetu.

První pomoc

V případě zásahu blesku zavolejte okamžitě záchranku a postiženého nechte převést na odborné vyšetření. Pokud zasažený nedýchá a nemá hmatný puls, prováníme do doby příjezdu sanitky první pomoc. Dýchání z úst do úst i masáž srdce.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu