Jak se zbavit bolestivých aftů? Pomůže led, cibule i minioperace

 Zdraví 
17. července 2017 14:11 / Marie Popelková
  11
📷
4 fotografie v galerii
Afty trápí až pětinu lidí. Při jejich léčbě pomáhá řada přírodních produktů. Shutterstock
Afty jsou velmi nepříjemné a boletivé. Vřídků v ústech se dá zbavit nejrůznějšími způsoby. Každému zabírá něco jiného. Zkuste vyzkoušet některý z našich tipů.

Afty trpí hlavně mladí lidé do 30ti let a častěji se s nimi potýkají ženy. Nejčastěji vznikají v důsledku porušené imunity. Svou roli ale údajně hrají také genetické predispozice k tomuto onemocnění.

Jak s afty zatočit

Led

Na momentální bolest pomáhá cucat kostku ledu, která ústa celkově znecitliví a bolest aftů je tak potlačena.

Heřmánek a další byliny

Zklidňující účinek také mohou mít výplachy heřmánkem, můžete ale použít i šalvěj, třapatku (echinaceu) nebo lékořici. Z bylinek si lze připravit buď vývar, který pak použijete k proplachování úst, nebo si z čerstvých bylinek připravte speciální tinkturu. Stačí léčivky zalít šedesátiprocentním alkoholem, několik hodin vše ponechat v uzavřené nádobě na světle a nakonec procedit. Pomocí vaty pak přikládejte na postižené místo. Afta se tak zhojí mnohem dřív.

Změňte jídelníček

Po dobu léčby aft se vyvarujte kořeněných jídel a kávy, dráždivých a kyselých jídel jako jsou citrusy nebo rajčata a papriky. Léčbu komplikuje také kouření a žvýkání tabáku či žvýkaček. Naopak byste si měli více pochutnávat na probiotických jogurtech.

Zázračný med

Některým lidem se osvědčilo i to, když si bolestivé afty potírali včelím medem.

Propolis

Propolis je vedlejší produkt při výrobě medu. Včely sbírají pryskyřici, kterou následně obohacují sekrecí svých žláz. Na afty má doslova zázračné účinky. Speciální tinktura k vyplachování úst je k dostání bez předpisu v lékárně.


Hroznové víno

Několikrát denně můžete rozkousat kuličku hroznového vína a nechat ji chvilku působit v ústech.

Jezte cibuli

Cibule zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu, a tím přispívá obranyschopnosti. Pomáhá proto i při léčbě aftů.

Francovka a řepík

Velice účinnou první pomocí je aftu "vypálit". Kousek vaty nechte nasáknout francovkou nebo silným alkoholem. Přiložte na vřídek a čekejte, dokud nepřejde palčivá bolest. Poté přiložte několik sušených lístků řepíku lékařského. Má dezinfekční a zároveň zklidňující účinky. Bylinky můžete vložit do zadní části úst za zuby a ponechat jako obklad na celou noc.

Pivovarské kvasnice

Dají se sehnat ve formě tablet jako doplněk stravy za pár desítek korun v každé lékárně. Mají vynikající účinky při léčbě zánětů a jsou rovněž vhodné jako prevence.

Slaná voda

Dobu hojení by také měly zkrátit výplachy úst slanou vodou. Ve sklenici s vlažnou vodou rozpusťte půl lžičky soli a slaným roztokem vyplachujte ústa několikrát denně.

Borůvky a mrkev

Někteří lidé nedají dopustit na kompotované nebo čerstvé borůvky nebo na čerstvou šťávu z mrkví. Když si prý tuto vitaminovou bombu budete dávat každý den, výrazně zkrátíte dobu hojení. Borůvky a mrkev zároveň slouží jako výborná prevence.

Komplikace aft

I když většinou afty samy zmizí po několika dnech, jsou i případy, kdy toto onemocnění má vážnější průběh. Ve výjimečných případech pak může proti opakovaným navracením aft pomoci až laserová minioperace, kdy se poškozená tkáň odstraní invazivním laserovým paprskem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu