Tohle vás dostane do kolen: Známá bylina dokáže zlepšit sportovní výkon
Zvýšit výkony vám pomůže obyčejná máta peprná. Její účinky prokázala studie publikovaná v European Journal of Applied Physiology. Ta se zaměřila na běžce a výsledky jsou ohromující. Sportovcům navíc pomohlo k lepším běžeckým výsledkům k mátě pouze přivonět!
Že je máta dobrá na zažívací potíže, dokáže odbourávat stres a že pomáhá při nespavosti nebo bolestech hlavy, zřejmě nikoho moc nepřekvapí. Ale že když si k této rostlince přivoníte, bude vám to lépe běhat, to asi čekal málokdo.
Studie publikovaná v European Journal of Applied Physiology zkoumala účinky máty při inhalaci mentolového výtažku. Účinky máty prověřovala na běžcích pohybujících se v teplotně velmi náročných podmínkách. Sportovci museli běhat v neskutečném vedru. Dvěma kontrolním skupinám dávali odborníci každých deset minut čichnout k tajemnému roztoku. Jedné skupině k mentolovému výtažku, druhá skupina dostávala pouhé placebo. A výsledky? Skupina běžců čichajících mentol měla lepší vytrvalost o celých devět procent!
Máta peprná navíc není jedinou bylinou, která dokáže vylepšit sportovní výkony. Výjimečné účinky má prý i rozchodnice růžová. Studie provedené již v roce 1965 prokázaly, že rozchodnice zvyšuje vytrvalost během sportovních výkonů. Účinků rozchodnice se využívá ale i u silových disciplín, protože posiluje významně krevní oběh a mikrocirkulaci v periferních kapilárách, čímž se zlepšuje celkové okysličení.
Sportovci ale mohou vyzkoušet také kořen rehmanie lepkavé. Rostlina obsahuje spoustu užitečných látek, jako jsou glykosidy, catalpol a rehmaniosidy, ale také látky steroidního charakteru jako beta-sitosterol, kampesterol a stigmasterol, dále arginin aj. Rehmanie tak umí stimulovat tvorbu kostní dřeně a růst svalů. Dále přispívá k udržování žádoucí hladiny krevního cukru, podporuje srážlivost krve a udržuje normální tělesnou teplotu.
Vědecké studie také potvrzují, že pokud si do jídelníčku zařadíte po dobu 6 až 15 dní buď šťávu z červené řepy, nebo porci baby špenátu, rukoly, ledového salátu nebo řapíkatého celeru, dokážete snížit spotřebu kyslíku, zvýšíte průtok krve ve svalech a celkově tím zlepšíte sportovní výkony.
Stejně dobře fungují i petrželka, řeřicha či kadeřávek, čekanka nebo fenykl. Tyto potraviny jsou bohaté na dusičnany, které tělo mění na dusitany a ty na oxid dusnatý, který rozšiřuje cévy a svaly jsou tak lépe zásobovány kyslíkem i živinami.
A sportovcům dokonce dokáže pomoci i obyčejná pampeliška! Ta umí bojovat s únavou, zvyšuje vytrvalost a efektivně oddaluje pokles glukózy v krvi. Navíc vědecké studie potvrzují snížení hladiny laktátu při sportu. Pokud tedy chcete zlepšit své sportovní výkony, přidejte si pár listů pampelišky do salátu, vyzkoušejte pampeliškový čaj nebo tinkturu.