Pití zelené kávy prý pomáhá při hubnutí. Je to pravda nebo velký podvod?

 Zdraví 
10. července 2017 11:03 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Zelenou kávu tvoří normální zrna kávy typu arabica, která ovšem neprošla pražením. Shutterstock
Zelená káva je velmi diskutovaným tématem. Módním hitem se pití této pochutiny stalo i díky informacím, že jde o zázračný prostředek na hubnutí, který umí zatočit i s celulitidou. Jak je to ale doopravdy?

Zelená káva není žádná speciální úprava nebo druh. Jedná se o normální zrna kávy typu arabica, která ovšem neprošla pražením. Díky tomu, že zrnka neprošla vysokou teplotou, nepřišla o některé prospěšné složky, které by se pražením odstranily.

Účinky vs. neúčinky

Látky, které nás u zelené kávy zajímají, se jmenují fenolické sloučeniny. Ty se při normálním pražení kávových zrn ničí. Mezi nimi i kyselina chlorogenová (kterou mimo jiné můžete najít třeba v břečťanu nebo sušených švestkách), která pomáhá při štěpení škrobů na cukry a posiluje schopnost vstřebávat cukr ze škrobu. Tyto klinicky prokázané skutečnosti vedou k tomu, že se snižuje celkový kalorický vstup a člověk lépe spaluje. V poslední době je také možné se dočíst o pozitivním vlivu zelené kávy na žlučník (jako prevence proti žlučovým kamenům). Zelená káva má také podle všeho pomáhat v boji proti celulitidě.

Díky tomu, že káva neprojde pražením, obsahuje také více kofeinu než klasická. Zelená káva má i další nesporná pozitiva – po jejím užití dochází ke snižování krevního tlaku, působí jako antioxidant a napomáhá ke zlepšení činnosti mozku.

Jedná se tedy o podvod?

Mechanismy, které souvisejí s odbouráváním tuku, jsou stále podrobovány výzkumům, ale s největší pravděpodobností se konzumací zelené kávy opravdu hubne! Zelená káva totiž obsahuje stimulační látky, které snižují chuť k jídlu. Ovšem chuť k jídlu snižuje i káva klasicky připravená.

Pití zelené kávy tak má rozhodně pozitivní účinky. Opravdu tedy dokáže pomoci s hubnutím, blahodárně působí na organismus a v žádném případě neškodí. Na druhou stranu nejde o žádný zázračný elixír, po kterém se tlusťoch změní v hubeňoura. Pokud ale změníte jídelníček, přidáte pohyb a dalšími doporučovanými způsoby změníte životní styl, abyste snížili svou váhu, zelená káva může být při hubnutí zdatným pomocníkem.

Důležité je nenaletět

Lidé by si měli dát hlavně pozor na to, zda opravdu kupují zelenou kávu. Mnohé společnosti totiž pod označením "zelená káva" prodávají něco úplně jiného. Orientovat se můžete podle toho, jestli se jedná o ověřenou značku. Klíčová je také informace o obsahu kyseliny chlorogenové (označována CGA 800).

Jak zelenou kávu připravit?

Můžete sehnat zrnkovou mletou kávu a buď si ji nechat rovnou namlít, nebo si ji zpracovat doma. Protože není suchá, je dost možné, že si s ní mlýnek neporadí. V tom případě ji musíte namočit (alespoň na 2 až 3 hodiny), rozmačkat, nadrtit… a smířit se s tím, že nebude úplně jemná, což ale nevadí.

Pomletá zelená káva se pak jednoduše v šálku nebo french pressu zalije horkou vodou. Na jeden šálek bude potřeba zhruba 7 g zelené kávy, což jsou zhruba 2 kávové lžičky.
Po zalití vroucí vodou nechte zhruba 5 minut vyluhovat.

Rozhodně ale nečekejte, že nápoj ze zelené kávy bude vypadat a chutnat stejně jako její černá sestra. Chutná spíše jako čaj. Na její chuť si ale brzy zvyknete.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu