Jak si můžete ulevit při sedavém zaměstnání a předejít tak možným zdravotním problémům

 Zdraví 
15. srpna 2019 14:09 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Trpí nejenom páteř, ale i orgány uvnitř těla Depositphotos
Sedavé zaměstnání není zdravé. A co víc. Dokonce ničí zdraví, a to dokonce tolik, že důsledky mohou být skutečně vážné.

Bohužel, řada lidí nemá na výběr. V kanceláři prostě musí prosedět osm hodin. A proto je tolik důležité se aspoň věnovat nějakému sportu. Pokud s ním stále otálíte, začněte s ním dřív, než se vaše sedavá práce velmi vážně projeví na vašem zdraví. A nejde tu jenom o obezitu. 

Ochabují svaly 

Nemůžete zvednou ruce nad hlavu? Tak to je přesně jeden z mnoha negativních důsledků dlouhého sezení na židli. I když se možná snažíte, abyste pokud možno seděli co nejvíce rovně, po dlouhých hodinách sezení se vaše záda ohýbají dopředu a ramena vtáčí směrem dovnitř. Spousta lidí potom začne nevědomky natahovat bradu k monitoru. Svaly krční páteře i ramen tím trpí a ochabují. A to není vše. Už zhruba po hodině sezení začínají svaly kolem páteře a na nohách ztrácet schopnost správně se zapojit. Celkově se tedy ničí držení těla, s čímž souvisí i celá řada bolestí. 

Objevují se křečáky

Křečové žíly jsou důsledek nejen špatného stravování, ale také dlouhého sezení. Tím si totiž zpomalujete průtok krve do nohou, což vede právě ke vzniku křečových žil a krevních sraženin. Ty jsou nebezpečné hlavně ve chvíli, kdy se dostanou do plic a způsobí embolii. Proti jejich vzniku se můžete bránit kompresními punčochami, anebo vyzkoušet i jeden přírodní prostředek, který si můžete vyrobit snadno doma. Více na toto téma jsme psali zde.

Může poškodit mozek

Podle jedné studie sezení bez přestávek může mít dokonce za následek poškození mozku. Dlouhé sezení totiž zpomaluje průtok krve do mozku, a vzniká tak riziko neurodegenerativních onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba. Abyste takovému riziku předešli, stačí se každou půl hodinu projít na dvě minuty. A to si snad dovolit můžete.

Špatná funkce plic

Když sedíte, stlačujete si tím celý hrudník. A vaše plíce tak nemají dostatečný prostor pro nádech. Výsledkem může být snížení kapacity plic, a tím také dochází k rychlejšímu srdečnímu tepu a dušnosti.

Trpí zažívání

Jestli vás často trápí nadýmání, křeče, pálení žáhy a další zažívací problémy, pak je to dáno dlouhodobým sezením. Váš žaludek i střeva jsou totiž neustále stlačovány, což vede právě ke zmíněným problémům. 

Jak si pomoci

V první řadě si pořiďte opravdu kvalitní kancelářskou židli a dbejte na to, aby byla vaše celá záda ve vzpřímené poloze. Nezapomínejte na pravidelné přestávky. Aspoň každou hodinu, ideálně však každých 30 minut, se na chvíli projděte. Dojděte si v práci na toaletu do jiného patra, skočte si uvařit čaj či kávu a telefonní hovory vyřizujete při chůzi nebo vestoje. Vhodné je také střídat sezení na kancelářské židli a nafukovacím míči.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Dům a zahrada

Kreativní a praktické. Jak dodat interiéru originální vzhled pomocí polykarbonátových desek a plexiskla?