Ve vztahu vždy miluje jeden víc než druhý... je to pravda?

 Vztahy 
17. července 2017 19:54 / Marie Popelková
  8
📷
1 fotografie v galerii
Odborníci se shodují, že tahle rovnost je v podstatě nemožná, vždy je někdo, kdo miluje víc. Ale pozor, pokaždé to může být jinak. Shutterstock
Milujete ho. On miluje vás. I přesto mezi vaše city nelze dát pomyslné rovnítko. Vždy jeden z partnerů cítí o trochu víc než ten druhý.

Vlastně je to logické. Každý člověk je jiný, proto i to, jak lidé milují, jak silné city mají a jak s nimi nakládají, se liší. Proto je velmi nereálné, že by k sobě dva lidé cítili stejně silnou lásku. „Každý člověk má zcela odlišnou osobnost, proto není pravděpodobné, že by se dva lidé v danou chvíli navzájem milovali s naprosto stejnou intenzitou,“ potvrzuje psychoterapeutka Lucie Horníková.

Jednou já, příště on

Počítejte s tím, že pokud budete mít dlouhodobý vztah, budou se měnit city vaše i vaší drahé polovičky. Na změnu intenzity vaší lásky má vliv i délka vztahu a váš věk. Odborníci se shodují, že je to zcela normální. V jednom období cítíte k partnerovi enormní lásku, zatímco on se jeví citově chladnějším. Později se role zase převrátí a takhle to probíhá po celou dobu vztahu.

Největší výkyvy v citech přicházejí v období významných životních událostí. První společné bydlení, narození dítěte, ale také zdravotní nebo pracovní problémy, to vše s vašimi city pořádně zamává. 

Ať už se teď nacházíte v jakémkoli období, mějte napaměti, že láskoměr neexistuje. I proto je zbytečné pitvat se v tom, zda právě milujete víc vy nebo on. Jste jako jin a jang, a to je zcela v pořádku.

Jednoduše existují období, kdy vy cítíte k partnerovi bezmeznou lásku, ale on může o svých citech z nějakého důvodu pochybovat. Pak se najednou vše změní a je to naopak. Vy přemýšlíte, proč vlastně s tímto člověkem jste, zatímco on je šťastný a city z něj doslova prýští.

Nejvíce pak vzájemná láska kolísá v době následujících životních mezníků:

První společné bydlení – nejdřív se objeví obrovská euforie z toho, že konečně žijete spolu. Zařizujete byt, budujete si své hnízdo. Později se ale klidně může stát, že partnerovi nadšení a láska k vám vydrží, vám ale začne vadit koš plný špinavého prádla, partnerovy poházené svršky a podobně. Vaše city tak trochu ochladnou, ale pak se naučíte tyto drobnosti tolerovat a vaše láska zase zesílí.

Narození dítěte – často se stává, že žena díky mateřské lásce jaksi posílí své city vůči partnerovi, který jí dítě „dal“, stará se o rodinu a podobně.Kvůli náročné péči o dítě ale nemívají ženy dost času a sil dát své city najevo, proto jejich partner naopak může procházet takovou menší krizí, kdy není středem pozornosti, a tak by se dalo říci, že zrovna v tu chvíli on svou ženu miluje méně. (Přečtete si, Co prožívají novopečení otcové!.)

Zdravotní problémy či krize v práci – pokud má jeden z páru některé z těchto potíží, odrazí se to na jeho náladě a chování. Může být protivný, podrážděný, nepříjemný. Vy se ho snažíte podpořit v těžké chvíli a jeho city k vám se díky tomu posílí. Ovšem ty vaše se mohou naopak oslabit, protože musíte čelit jeho špatným náladám. Více se o tom dočtete v článku Co dělat, když nedostatek peněz ohrožuje vztah?.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej