Ženy potřebují spát déle než muži, protože více využívají svůj mozek, tvrdí studie

Ženy musí myslet na několik věcí naráz
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
12. května 2020 14:00 / Depositphotos
  21   0
Kvalitní spánek je pro zdraví velmi důležitý. Hlavní funkcí spánku je odpočinek a zotavení se z celého předchozího dne. Pokud se špatně vyspíte, může to negativně ovlivnit celý váš den. K tomu, aby se ženy vyspaly dorůžova, potřebují spát déle než muži. Důvodů je více.

Ženské mozky potřebují trochu více času k tomu, aby se zotavily z předchozího dne. Něžné pohlaví potřebuje odpočívat déle. Když mají málo spánku, jsou mnohem náchylnější k úzkostem, stresu a hněvu. Existují samozřejmě i výjimky, protože všichni nejsme stejní.

Ženy musí myslet na několik věcí naráz

Neurovědec Jim Horne je s nadsázkou považovaný za zrádce mužů. Ve svém výzkumu totiž zjistil, že ženy potřebují spát déle než muži. Toto tvrzení obhájil tím, že ženy využívají svůj mozek více než muži. Podle něj jsou ženy tzv. multitaskerky. Dělají hodně věcí najednou. V průměru potřebují spát více o 20 minut.

Kromě toho, že podávají výkony v práci, musí myslet i na obstarání dalších věcí okolo domácnosti a dětí. Snaží se v hlavě udržet hned několik informací najednou, což je pro mozek poměrně vyčerpávající. K tomu, aby se dobře vyspaly a měly dostatek energie na další maraton, potřebují spát více.

Hormonální změny dávají ženám zabrat

Ženy si za život musí projít hned několika hormonálními změnami, které mají na jejich zdravý spánek negativní dopad. První začíná v pubertě, kdy dívky dozrávají v ženy a zažijí svoji první menstruaci.

Od té doby procházejí každý měsíc menstruačním cyklem, který je v určitých fázích může zatížit jak fyzicky, tak psychicky. Velká hormonální změna je čeká v těhotenství, při porodu a po něm. Nakonec je ještě zasáhne menopauza. Všechno tohle může mít zásadní vliv na větší potřebu spánku, aby se s tím tělo lépe vyrovnalo.

Ženy trpí nekvalitním spánkem více než muži 

Podle průzkumů ženy trpí nekvalitním spánkem v 18 procentech a muži v 8 procentech. Specialista na spánkovou medicínu tvrdí, že i když je většina spánkových poruch u mužů běžná, u žen se objevují určité poruchy častěji v závislosti na tom, v jakém období se právě nacházejí. Větší následky z nespavosti dopadají ve větším měřítku zase na ženy. Jde o častější vznik deprese, úzkostí a vzteku.

Není však pravidlem, že by všichni muži měli kvalitní spánek a potřebovali spát méně než ženy. Někteří pánové, kteří pracují na vysokých funkcích a musí být neustále v zápřahu, budou mít se spánkem problémy také. Přečtěte si o tom, proč jsou ženy znevýhodněné na veřejných toaletách oproti mužům.

Eva Vogelová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Bydlení

Zútulnit si balkon jde i za pár korun. Vyrobte si hezký nábytek z palet

Zavřít reklamu