Skvělé účinky podbělu lékařského. Jak nejlépe zužitkovat žlutou rostlinku?

 Ostatní 
21. dubna 2017 07:41 / Jitka Jahodová
  18   0
📷
2 fotografie v galerii
Podběl lékařský (latinsky tussilago farfara l.)  Shutterstock
Podběl lékařský je jedna z prvních jarních léčivých rostlin. Začíná růst brzy z jara, kdy louky nemají ještě ani trochu zeleně. Na vlhkých půdách, holých stráních, úhorech a rumištích najdeme celé polštáře květů podbělu.

Podběl lékařský je rostlina známá především svou žlutou hlavičkou. Patří do čeledi hvězdicovitých a je velmi populární u včel. Na jeho sběr je právě nejvyšší čas. Během března až května se sbírají květy a v létě zase listy.

Podběl lékařský se dá zužitkovat různými způsoby a pomůže vám při rozličných zdravotních problémech. Rostlina obsahuje mnoho skvělých látek, díky kterým má léčivé účinky. Jde například o silice, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky či třísloviny. Listy dokonce obsahují zinek a draslík. Podběl je v první řadě skvělý pomocník pro zdravé dýchací cesty, pokožku a jako podpora imunity. A můžeme jej použít vnitřně i zevně.

Jak podběl využít?

Máme pro vás několik užitečných rad, jak si z podbělu připravit lék a rozloučit se tak s vašimi zdravotními problémy.

Pleťová maska

Z podbělu si snadno připravíte blahodárnou pleťovou masku. Stačí vám na ni pár čerstvě natrhaných listů, které pořádně rozmačkejte. Kašičkou si natřete obličej a nechte působit 15 až 20 minut. Následně pleť důkladně opláchněte. Listy a také květy léčí problematickou pleť díky antiseptiku, které obsahují. Třísloviny pleť stáhnou a sliz ochraňuje pokožku před záněty. Tato maska ​​je proto perfektní pro mastnou a aknózní pleť. Pokožce však pomůže i při ekzémech a jiných kožních potížích.

Obklady

Obklad z podbělu lékařského si připravíte z nasekaných a rozmačkaných čerstvých lístků, podobně jako tomu bylo při výrobě pleťové masky. Kašovitou směs přiložte na postižené místo a případně překryjte obvazem, protože je třeba nechat obklad působit alespoň hodinu. Přikládejte na zanícené žíly, otoky či bolestivé klouby. Tento obklad pomáhá zlepšovat stav vředů a dokonce tiší bolest i při revmatismu.

Sirup

Z listů podbělu můžeme připravit i sirup, který se osvědčil při chorobách plic a průduškových katarech. Do hliněného hrnce nebo do sklenice od okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru a postupně doplňujeme, až je nádoba plná. Potom dobře zavážeme dvěma či třemi vrstvami silného pergamenu nebo celofánu a postavíme v zahradě na chráněném místě do jámy v zemi a zahrneme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvasný proces. Po osmi týdnech hrnec či sklenici vykopeme a po procezení získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Vychladlý sirup plníme do malých sklenic se širokým hrdlem. Tento sirup nás nejlépe ochraňuje v zimě a v době chřipek. Užíváme ho po lžičkách několikrát denně. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu