Skvělé účinky podbělu lékařského. Jak nejlépe zužitkovat žlutou rostlinku?

 Ostatní 
21. dubna 2017 07:41 / Jitka Jahodová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Podběl lékařský (latinsky tussilago farfara l.)  Shutterstock
Podběl lékařský je jedna z prvních jarních léčivých rostlin. Začíná růst brzy z jara, kdy louky nemají ještě ani trochu zeleně. Na vlhkých půdách, holých stráních, úhorech a rumištích najdeme celé polštáře květů podbělu.

Podběl lékařský je rostlina známá především svou žlutou hlavičkou. Patří do čeledi hvězdicovitých a je velmi populární u včel. Na jeho sběr je právě nejvyšší čas. Během března až května se sbírají květy a v létě zase listy.

Podběl lékařský se dá zužitkovat různými způsoby a pomůže vám při rozličných zdravotních problémech. Rostlina obsahuje mnoho skvělých látek, díky kterým má léčivé účinky. Jde například o silice, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky či třísloviny. Listy dokonce obsahují zinek a draslík. Podběl je v první řadě skvělý pomocník pro zdravé dýchací cesty, pokožku a jako podpora imunity. A můžeme jej použít vnitřně i zevně.

Jak podběl využít?

Máme pro vás několik užitečných rad, jak si z podbělu připravit lék a rozloučit se tak s vašimi zdravotními problémy.

Pleťová maska

Z podbělu si snadno připravíte blahodárnou pleťovou masku. Stačí vám na ni pár čerstvě natrhaných listů, které pořádně rozmačkejte. Kašičkou si natřete obličej a nechte působit 15 až 20 minut. Následně pleť důkladně opláchněte. Listy a také květy léčí problematickou pleť díky antiseptiku, které obsahují. Třísloviny pleť stáhnou a sliz ochraňuje pokožku před záněty. Tato maska ​​je proto perfektní pro mastnou a aknózní pleť. Pokožce však pomůže i při ekzémech a jiných kožních potížích.

Obklady

Obklad z podbělu lékařského si připravíte z nasekaných a rozmačkaných čerstvých lístků, podobně jako tomu bylo při výrobě pleťové masky. Kašovitou směs přiložte na postižené místo a případně překryjte obvazem, protože je třeba nechat obklad působit alespoň hodinu. Přikládejte na zanícené žíly, otoky či bolestivé klouby. Tento obklad pomáhá zlepšovat stav vředů a dokonce tiší bolest i při revmatismu.

Sirup

Z listů podbělu můžeme připravit i sirup, který se osvědčil při chorobách plic a průduškových katarech. Do hliněného hrnce nebo do sklenice od okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru a postupně doplňujeme, až je nádoba plná. Potom dobře zavážeme dvěma či třemi vrstvami silného pergamenu nebo celofánu a postavíme v zahradě na chráněném místě do jámy v zemi a zahrneme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvasný proces. Po osmi týdnech hrnec či sklenici vykopeme a po procezení získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Vychladlý sirup plníme do malých sklenic se širokým hrdlem. Tento sirup nás nejlépe ochraňuje v zimě a v době chřipek. Užíváme ho po lžičkách několikrát denně. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum