Jak na Vás působí změny počasí

 Zdraví 
20. dubna 2017 20:02 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nejčastějšími příznaky zvýšené citlivosti na změny počasí jsou bolesti hlavy a kloubů.  Shutterstock
Změny počasí vás mohou pořádně vykolejit.

Co se při prudkých výkyvech děje v těle a jak ovlivnit jejich dopady? Když začne jarní počasí bláznit, i některé z nás máme pocit, že se zblázníme bolestí. Ozývají se staré zlomeniny, migrény a tlaky v hlavě jsou k nevydržení. Meteosenzitivita nebo citlivost na počasí trápí každého třetího člověka. A ženy jsou na ně o něco citlivější.

Počasí na vraždu

Změny počasí ovlivňují psychický stav a mohou vést ke zhoršení depresí či agresivnímu chování. Například již byla prokázána souvislost počasí s počtem infarktů, úrazů, dopravních nehod, násilných činů či sebevražd.

Někteří meteosenzitivní jedinci cítí změny počasí dlouho před tím, než se promění meteorologické faktory ovzduší, jako jsou teplota, tlak či vlhkost. Bolí je hlava, klouby, stará zranění, pooperační jizvy. 

Podle bioklimatologů těmto fyzickým potížím v atmosféře předcházejí změny elektrického potenciálu, vodivosti vzduchových mas a změny elektromagnetického pole v atmosféře.

Vyrovnávání tlaku

Jde o výsledek vyrovnávání vnějšího  a vnitřního tlaku. Nejčastěji to odnášejí právě klouby. Atmosférický tlak na náš organizmus působí následovně: Představte si tkáně obklopující klouby jako balónky. Vysoký tlak tlačí zevně na tělo a zabraňuje "přifouknutí" tkání. Bohužel se však před zhoršením počasí tato veličina snižuje. Tkáně díky tomu snadněji nabydou a výsledkem je bolest kloubů pociťovaná dříve, než spadne první dešťová kapka.
Změna tlaku, ale i vlhkosti vzduchu vyvolává změnu napětí v kůži, která se víc napíná či povoluje - přesně jako bubínek. Tak mohou bolet i starší zranění a třeba pooperační jizvy.

Bolest kloubů

Můžete mít doma sucho a teplo, přesto vám kolena bolestivě oznamují změny počasí.Tlak ovlivňuje vlastnosti tekutiny, která klouby takříkajíc promazává. Nejenže usnadňuje jejich otáčení, ale současně je i stabilizuje a člověk o to snáz udrží rovnováhu.

Infarkt

I chlad riziko infarktu zvyšuje, ale ne až tak drasticky. Horší jsou vlny horka.Tělo vylučuje tekutiny potem, v krvi je tudíž vody méně a mohou se vytvářet sraženiny.

Plicní choroby

Lidé trpící nějakým plicním onemocněním, jako například bronchitidou, jsou citliví na změny počasí. A není to jen chlad, který je ohrožuje. V horku se hůře dýchá, tělo se namáhá, aby se ochladilo.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kozačky na platformě v rockovém stylu – hit podzimu 2024!

Styl

Skvělý asijský trik, díky kterému už nikdy rýži nerozvaříte

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky