Menstruačního kalíšku se nebojte. Je to snazší, než si myslíte

 Zdraví 
30. dubna 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  118
📷
3 fotografie v galerii
Jakmile se jednou naučíte s kalíškem pracovat, nebudete už chtít měnit. Shutterstock
Z menstruačního kalíšku má pořád spousta žen strach. Stále dokola se znepokojují otázkami: „vyberu správnou velikost? Bude mi kalíšek sedět? Nebude mě tlačit? Nedostane se tekutina ven? Jak kalíšek vyměním?" Přitom odpověď na ně je víc než jednoduchá.

Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého lékařského silikonu, z latexu a v poslední době také z termoplastu (TPE). Na dotek je kalíšek podobný dětskému dudlíku. Po zavedení se vytvoří podtlak, kalíšek těsně přilne, a tak je zaručeno, že krev stéká pouze do něj a ne ven.

Zdravější než tampony

Menstruační kalíšek je ze zdravotního hlediska mnohem lepší, než tampony. Materiál, ze kterého je kalíšek vyroben, je na rozdíl od materiálu tampónů nepřilnavý pro bakterie. Pokud je kalíšek správně zaveden a správně sedí, ani nevíte, že ho máte. Navíc nejsou spojovány se syndromem toxického šoku, jako je tomu u tamponů.

Výběr velikosti

Při výběru velikosti je nejdůležitější zvolit správný obvod kalíšku tak, aby byl vhodný pro velikost vašich intimních partií. Velikost závisí jednak na fyziologických předpokladech a také na tom, jak zpevněné či povolené jsou vaše svaly pánevního dna. Pokud používáte tampóny, je možné se řídit podle toho: pokud vám vyhovuje tampón velikosti mini, je pravděpodobné, že vám bude vyhovovat spíše malý kalíšek apod. Každý výrobce by však měl mít na svých stránkách informaci o tom, jak správně velikost určit.

Zavádění kalíšku

Nejlepší poloha pro zavedení kalíšku je v podřepu. Přeložte kalíšek a uchopte ho mezi palec a ukazováček. Složený kalíšek zasuňte. Teprve až budete mít kalíšek víceméně celý uvnitř, můžete ho pustit. Ústí kalíšku se rozevře, přitiskne se k poševní stěně a vznikne tak podtlak potřebný k tomu, aby krev neunikala mimo kalíšek.

TIP: Zkuste si první zavedení kalíšku ještě před začátkem menstruace. Každá žena musí sama najít umístění kalíšku, které bude právě pro ni optimální.

Snadná výměna

Menstruační kalíšek udrží asi 30 ml tekutiny, což je průměrně jedna třetina celkového množství za celý menstruační cyklus. Zpočátku vyměňujte kalíšek po cca 4 hodinách, abyste se ujistila, jak silná vaše menstruace je. Později však zjistíte, že jej můžete vyprazdňovat třeba jen dvakrát denně (po cca 12 hodinách). Tudíž vám odpadnou stresy tipu: „kde kalíšek vyměním? Neuvidí mě u toho někdo? Nebudu chodit s rukama od krve po záchodcích?“. Kalíšek si totiž vyměníte v pohodlí domova. Stačí jej vyjmout, opláchnout a znovu zavést. Používat ho můžete i v noci.

Používání kalíšku je zcela bez zápachu

Vaše menstruační krev totiž sama o sobě nesmrdí. Nepříjemný zápach začne vydávat až při kontaktu s vložkou nebo tampónem. A také bakterie, pro které je krev nasáklá ve vložce nebo tampónu ideální domov, vůni zrovna nevydávají. V menstruačním kalíšku se krev shromažďuje ve svém přirozeném tekutém stavu, nezapáchá a bakterie se v ní nezabydlí.

Jednoduchá údržba

Menstruační kalíšek se desinfikujte stejně jako dudlík pro miminko: jednoduše ho necháte vyvařit cca 5 minut ve vodě.

Dlouhá životnost

Používání kalíšku je ekonomičtější a pohodlnější. Nebudete muset znovu a znovu kupovat tampóny a vložky a stále přemýšlet, zda jste si jich vzala s sebou dost, když jdete ven. Životnost menstruačního kalíšku je 5 až 15 let.

Máte zkušenost s menstruačním kalíškem? Podělte se o ni s ostatními čtenáři.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty