Správné běhání aneb pár praktických rad a tipů pro běžecké nováčky

 Zdraví 
14. května 2021 08:00 / Zuzana Procházková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Návod pro začátečníky, jak začít pravidelně běhat Depositphotos
S nástupem jara máme nový elán a odhodlání konečně začít venku běhat. Jak to ale bývá každý začátek je těžký a u běhání zejména. Proto je potřeba dodržovat několik zásad, díky kterým i úplný začátečník překoná náročné začátky.

Uvádí se, že pouze jedna třetina běžců má správnou běžeckou techniku. V opačném případě je zde riziko svalových zranění jako například poškození menisku nebo natržených svalových vláken. Se správnou technikou běhání se pojí právě také sedm běžeckých zásad či tipů.

Důležité je zmínit, že pokud máte nadváhu nebo obezitu, raději volte místo běhání jako pohybovou aktivitu chůzi, neboť během byste silně zatěžovaly klouby, což by mohlo vést k jejich poškození.

1. Výběr běžecké trasy

To, jakou si zvolíte běžeckou trasu, zejména pokud jsme úplný začátečník, je jedním z nejdůležitějších faktorů. Proto pro začátek volte cesty, které jsou převážně rovinné a se zpevněným terénem. Trasu si před samotným během zkuste nejprve projít.

2. Vhodná obuv

Na běžecké obuvi rozhodně nešetřete a nechte si ideálně poradit odborníkem. Obuv skutečně vybírejte podle toho, jakou trasu a jaký povrch jste si vybrali. Správná obuv vás ochrání před poškozením kloubů, protože bude tlumit dopad a držet nohu.

3. Tempo běhání

Na tom, jak se vám bude dařit běhat, závisí také zvolené tempo a rychlost běhu. Říká se, že by člověk neměl „přestřelit“ začátek. A je tomu skutečně tak. Pro začátečníky je nejvhodnější technika indiánského běhu, kdy budete střídat intervaly běhu a chůze. Na začátek můžete volit jen krátké běžecké intervaly a postupně je budete prodlužovat na úkor úseků chůze.

4. Dodržujte správný styl běhání

Nejčastějším problémem při běhání je píchání v boku. Doposud není ještě přesně známo, čím je to způsobeno, ale je jisté, že to souvisí s dýcháním. Abyste píchání v boku zabránili, dýchejte zhluboka až do břicha. Také zvolte správné tempo, při kterém doslova nelapáte po dechu. Do třetice, píchání v boku souvisí také s břišním svalstvem. Proto je pravidelně posilujte.

5. Motivace

Zjistěte, co vás motivuje k tomu, že chcete začít běhat. Jsou to kamarádi, je to kondice nebo se zkrátka potřebujte během vyčistit hlavu? Popřemýšlejte nad tím a ujasněte si, co je hlavní zdroj motivace.

6. Tréninkový plán a deník

Nedílná součást toho, jak začít úspěšně a pravidelně běhat, je vytvoření tréninkového plánu a tréninkového deníku. Do tréninkového plánu si zapište, kdy budete chodit běhat, jak dlouhé trasy chcete uběhnout a čeho chcete v horizontu měsíce či půl roku a roku dosáhnout. Do tréninkového deníku si poté zapisujte uběhlé kilometry a pocity a nálady při běhání.

7. Jídlo před a po běhání

Jít běhat s plným břichem se skutečně nevyplácí. Ideální situace je taková, že jdete běhat s mírným pocitem hladu. Odborníci doporučují, abyste si před tréninkem dali například banán. Dodá vám rychlé cukry, které budete potřebovat. Po tréninku si dejte vydatnější jídlo, které je bohaté na bílkoviny i sacharidy. Dále čtěte: Minerální pleťové masky za pár korun, které rozjasňují a léčí

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu